Řada food blogerek i influencerů se na svých stránkách pyšní stylovými snídaněmi, jejichž základem bývá především spousta ovoce, oříšky a semínka. Říkáte si, že na podobné experimenty nemáte ráno před prací čas? Omyl. Jejich příprava je jednodušší, než si myslíte. Za stylovou fotkou se totiž neskrývá více než pár minut příprav. Zkuste oblíbené smoothie bowl, chia pudink i celozrnné lívance. Uvidíte, že si přípravu krásných snídaní zamilujete.
Přestože je především vzhled to, co na první pohled upoutá pozornost, neměli byste zapomínat na hodnotu potravin, ze kterých si snídaně připravujete. Za kvalitním ovocem proto v létě vyrazte do ekologických sadů a na bio farmu, kde se při pěstování nepoužívají chemické postřiky ani průmyslová hnojiva. Kromě bio farem, najdete bioprodukty také v internetových a kamenných obchodech pod označením logy biolistu nebo biozebry.
Mísa plná barev
Vyzkoušejte ranní osvěžení ve formě barevného smoothie bowl. Tyto mísy plné rozmixovaného ovoce vás nepřestanou bavit. Popusťte uzdu své fantazii a připravte si každý den originální mix chutných plodů, které jsou plné vitamínů, minerálů i vlákniny.
Náš tip: Smoothie bowl s ořechy, semínky a domácí granolou
- 150 g bio malin
- 150 g bio borůvek
- 1 ks bio jablka
- 2 polévkové lžíce bio bílého jogurtu
- Na ozdobu – oříšky, domácí granola a semínka podle chuti
Všechny ingredience rozmixujeme a nalijeme do misky. Ozdobíme podle fantazie ovocem, semínky, oříšky a domácí granolou.
Náš tip: Makový pudink s borůvkami
Ingredience:
- větší hrst bio borůvek
- 4 lžíce bio makových semínek a chia semínek
- 240 ml bio mléka
- polévková lžíce bio smetany ke šlehání
- 4 kávové lžíce borůvkového sirupu
- cukr
Do skleniček přidejte mléko, semínka a sirup. Vše dobře promíchejte a nechte asi hodinu a půl odpočinout, dokud směs nenabobtná. Doporučujeme si směs připravit večer a nechat do rána v lednici. Jestliže nebude pudink dostatečně hustý, přidejte více semínek. Očištěné borůvky rozmačkejte a smíchejte s cukrem a smetanou. Takto připravenou směs přidejte do skleničky na připravený pudink, ozdobte borůvkami a podávejte.
Náš tip: Ovesné lívance
Ingredience:
- 1 bio vejce
- 150 ml bio mléka
- 50 g bio celozrnné mouky
- 50 g bio rozemletých vloček
- 1 polévková lžíce kakaa
- 1 polévková lžíce medu
- rostlinný olej na smažení
Na polevu:
- bio bílý jogurt
- med
- ovoce a oříšky
Všechny ingredience smíchejte ve větší misce tak, aby byla výsledná směs dostatečně hustá. Na zahuštění stačí přidat vločky, anebo v případě příliš husté směsi zase mléko. Na pánvi si rozehřejte připravený olej a snižte plamen. Těsto přidávejte pomocí lžíce a jakmile začnou být okraje hotové, otočte. Výsledné lívance můžete ozdobit bílým jogurtem, medem a ovocem s oříšky.
Ty nejlepší biopotraviny máme na dosah ruky. Stačí pečlivěji vybírat
Jako zákazníci se při výběru potravin rozhodujeme pod vlivem mnoha faktorů. Roli hrají naše chuťové preference, zkušenosti, dostupnost a kvalita sortimentu a v neposlední řadě také propracovaný marketing, který často překryje vše ostatní. Pokud se jako spotřebitelé ale chceme rozhodovat opravdu zodpovědně, měli bychom vždy zvážit i mnohé další aspekty například původ či čerstvost. U biopotravin to platí dvojnásob.
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naší i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Jedná se o ten nejlepší způsob, jak jim za jejich neúnavné úsilí můžeme poděkovat. Zejména biomaso nebo produkty z biomléka jsou přitom k dostání celoročně.
Za biopotravinami můžete vyrazit i na eko farmu, kde si nakoupíte čerstvé produkty podle své chuti. Navíc víte, odkud přesně produkty pochází a kolik práce stálo za tím, že je můžete připravit své rodině k obědu či večeři. Výhodou nákupů přímo od farmářů není jen příjemný osobní kontakt či možnost konkrétního výběru sezónních produktů, ale také zážitek z farmy jako takové.
Významnou roli při nákupu hraje také čerstvost. Pokud nenakupujete přímo na farmě, vždy je dobré myslet na to, kdo je výrobcem nebo producentem dané potraviny, a jak dlouho tedy mohlo trvat, než se dostala až do vašich rukou.
Při rozhodování je dobré si také uvědomit, že ekologičtí zemědělci často hrají významnou roli v lokální ekonomice, dávají práci dalším lidem a přispívají k oživování venkova. Až tedy příště budete pohledem pročesávat regály, myslete, prosím, na ty, jejichž práce přispívá k lepšímu prostředí pro nás pro všechny.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny