Close search

Souboj pohlaví: Na kurtu se s muži utkala nejen Billie Jean King, ale také česká tenisová legenda Martina Navrátilová

Wikimedia Commons/Lynn Gilbert, CC BY-SA/Hans van Dijk / Anefo, CC0 Zdroj: Wikimedia Commons/Lynn Gilbert, CC BY-SA/Hans van Dijk / Anefo, CC0

Nejslavnější souboj pohlaví se odehrál 20. září 1973, kdy Billie Jean King ve třech setech porazila bývalého šampiona Bobbyho Riggse. Nebyl to ale jediný zápas svého druhu.

Velké tenisové zápasy žen proti mužům se oficiálně datují od roku 1888, kdy Ernest Renshaw ve třech setech, z nichž první prohrál 2-6, porazil jednu z nejlepších hráček své doby Lottie Dod. Ona začínala každou hru s výhodou 30-0.

Ženy prohrávaly většinu zápasů, ať už měly nad svými soupeři jakékoliv výhody. Až v roce 1973, kdy se odehrálo jisté neuvěřitelné utkání, jim jedna hráčka pořádně zvedla sebevědomí.

Prasátko na antuce

Billie Jean King (na úvodní fotce vlevo) a Bobby Riggs předvedli 20. září 1973 neuvěřitelné divadlo - on dorazil na rikši tažené modelkami, ona se nechala přinést ve stylu Kleopatry na zlatých nosítkách, které nesli muži odění jako otroci.

Nešlo totiž jenom o pouhé měření sil dvou vynikajících hráčů, byť měl tehdy už Riggs svá nejlepší léta za sebou. Šlo také o souboj dvou totálně odlišných pohledů na svět. On byl šovinista, který neměl pro ženy dobrého slova a mimo jiné tvrdil, že jsou podřadné, nezvládají fungovat pod tlakem a kdykoliv porazí kteroukoliv hráčku. „Ženy patří do kuchyně a ložnice, v tomto pořadí," řekl také Riggs.

Od soupeřky proto dostal před zápasem dárek v podobě malého prasátka. Své pověsti nezůstal nic dlužen, úvodní část odehrál ve žluté bundě s nápisem Suggar Daddy, co je pojmenování pro staršího movitého muže, který si vydržuje mladou dívku.

Velké tenisové divadlo

Na stadionu Houston Astrodome bylo 30 492 lidí, jen v USA zápas u televizních obrazovek sledovalo dalších víc než 50 milionů. Není divu, Riggs byl velká hvězda 40. let, vyhrál Wimbledon a U.S. National Championships, který se dnes jmenuje U.S. Open. Po ukončení kariéry organizoval různé exhibice veteránů, ale patrně aktivnější byl v kasinech a u sázek.

Zápas s Billie Jean King nebyl jeho prvním pokusem utkat se na kurtu se ženou. Když Billie na začátku roku 1973 odmítla, 13. května, na den matek, stanul na antuce proti Margaret Court. Vyhrál. Protože se následně začal posmívat tenistkám, Billie Jean už zvedla hozenou rukavici, která znamenala také velkou finanční motivaci - 100 000 dolarů, co je dnes po započtení inflace téměř šestinásobek.

O šestadvacet let mladší tenistka svého viditelně znaveného soupeře porazila prakticky bez problémů 6-4, 6-3, 6-3. „Pokud bych nevyhrála, vrátilo by nás to o 50 let zpátky," řekla po zápase. Riggs pokorně uznal, že byla příliš dobrá. Nešlo jen o věkový rozdíl, on trávil léto zahálkou a na párty, ona poctivě trénovala. Ve hře je sice ještě teorie, že prohrál kvůli svému dluhu u sázkařské mafie, ale patrně jde jen o fámu.

Svět po souboji pohlaví

Vítězství Billie Jean King bylo důležité v několika ohledech. Jednak dokázala, že ženy na kurtu dovedou konkurovat mužům. Díky jejímu tlaku se konečně vyrovnaly odměny pro obě pohlaví a na U.S. Open jim začali od roku 1973 vyplácet výhry ve stejné výši. King se rychle dostala do hledáčku různých firem a navázala lukrativní spolupráce se značkami jako Adidas nebo Wilson.

Stala se první opravdovou tenisovou ženskou superstar a když o 10 let později ukončila aktivní kariéru, založila odborovou organizaci tenisových hráček nebo časopis pro ženy. Přesto je ale známá jen díky svému jedinému vítězství. A sama si toho byla vědoma, protože řekla: „Vím, že až umřu, nikdo na mém pohřbu nebude mluvit o mě. Všichni budou jen tak stát a povídat si o tom, kde byli ten večer, kdy jsem porazila Bobbyho Riggse."

Souboj pohlaví se zopakoval ještě několikrát: v roce 1998 méně známý německý hráč Karsten Braasch porazil na Australian Open postupně obě sestry Williamsovy a v roce 2013 prohrál Novak Djokovic v Pekingu s čínskou tenistkou Li Na. Ale on z toho dělal víc šou než zápas, nehrál naplno.

Jedním z nejzajímavějších duelů je dodnes utkání Jimmyho Connorse a Martiny Navrátilové (na úvodní fotce vpravo), které se odehrálo 25. září 1992 v nevadském hotelovém a kasinovém komplexu Caesars Palace. Zatímco Connors to viděl jako válku, něco ve stylu souboje Tysona s Holyfieldem, podle Navrátilové šlo o souboj dvou eg. Byť měla různé výhody, její soupeř měl třeba právo jenom na první podání, prohrála 7-5 a 6-2.

Na další souboje pohlaví se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: wikipedia.org, history.com, ew.com

Nejčtenější články