Close search

Spánek jako na střepech: Pozor na spánkovou deprivaci, zvyšuje riziko rakoviny

Pixabay Zdroj: Pixabay

Špatně spíte? Probouzíte se s pocitem, že jste snad spali na střepech? Nedostatek či špatná kvalita spánku může vážně ohrožovat zdraví. A pokud to podceníte, tělo by vám mohlo nedostatek péče nemile oplatit.

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem pevného zdraví. Pokud ho budete podceňovat, hrozí vám podle odborníků zdravotní potíže. Nedostatečné množství odpočinku totiž negativně ovlivňuje imunitní systém. Pokud člověk běžně spí jen čtyři až pět hodin denně, či trpí jinou spánkovou deprivací, výrazně narůstá třeba pravděpodobnost vzniku rakoviny. Nemluvě o obezitě, zvýšeném krevním tlaku a problémech se srdcem... 

Co ovlivňuje kvalitu?

Pokud patříte mezi milovníky kofeinu, může být právě tato látka jednou z příčin, proč trpíte nekvalitním spánkem. Právě konzumace kofeinu je často spojována s nedostatečným odpočinkem a problémy při usínání. Vliv kofeinu na lidský organismus je dokonce natolik silný, že už požití této látky několik hodin před plánovaným spánkem ovlivňuje jeho kvalitu a délku.

Cvičení několik hodin před plánovaným spánkem může mít rovněž špatný vliv na jeho kvalitu. Fyzická námaha totiž tělo nabudí a bude pro něj těžké přejít do klidového režimu.

Pro dobrý a zdravý spánek je zásadní tvorba melatoninu, což je hormon v lidském těle. Ke zhoršené produkci tohoto hormonu dochází třeba při zvýšeném osvětlení. Problém přitom nemusí být jen v běžných pokojových svítidlech. V dnešní době je tajným škůdcem elektronika. Mnoho lidí má vedle postele položené mobily, které se právě nabíjejí, zapnuté monitory nebo další svítidla, která mohou působit rušivě. To samé se týká notebooků, tabletů, sluchátek, nebo jen do sítě zapojeného počítače nebo televize. Další chybou bývají pootevřené žaluzie nebo záclony.

Škůdcem může být i to, že si lehnete později než obvykle, nebo touha trochu si o víkendu přispat. Pokud si běžně chodíte lehnout kolem jedenácté večer, není dobré tento čas den ode dne měnit. Pravidelnost se vyplácí. Stejně je tomu i během víkendového režimu. Přispat si můžete, avšak rozdíl by neměl být delší než jedna hodina.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA NĚKTERÉ PŘÍČINY NEKVALITNÍHO SPÁNKU!

Nejčtenější články