Prvním nádechem po narození život začíná a posledním výdechem život končí. Dýchání je instinktivní činnost našeho těla. Získáváme jím nezbytné palivo pro naše buňky, kyslík a zbavujeme se odpadu vznikajícího při fyziologické činnosti těla, oxidu uhličitého. Umíme však dýchat správně?
Jak správně dýchat
Při dýchání by měla pracovat bránice jakožto hlavní nádechový sval. Tato svalová přepážka mezi hrudní a břišní dutinou, vypouklá nahoru, se při nádechu oplošťuje, klesá dolů a tím stlačuje břišní orgány. Břicho se mírně rozestupuje do stran, ne jen dopředu, ale i do boků a dozadu. Abyste docílili tohoto dechu, musíte zapojit nejen bránici, ale je potřeba přidat práci pánevního dna a hlubokých břišních svalů.
Je to právě spolupráce těchto svalů v koordinaci s dechem, co udržuje naši páteř ve správném postavení a tudíž bez bolestí a blokád. Bránice společně s břišními svaly zafixují spodní žebra, takže hrudník se nemůže zvedat nahoru, ale rozšiřuje se do stran. Pružnost hrudníku je tedy udržována každým nádechem.
4 druhy dýchání
1. Brániční (břišní) je dáno činností bráničního svalu, při které dochází k nasávání a vytlačování vzduchu dovnitř a ven z plic. Je to nejúčinnější druh dýchání, při kterém se využije až 60% objemu plic. Toto dýchání je typické pro muže.
2. Hrudní, dochází k němu stahy zevních žeberních svalů. Vyžaduje větší námahu než dýchání brániční, paradoxně se při něm dostává do plic méně vzduchu. Zaplňujeme jím střední část plic a dochází ke zvětšování hrudního koše přibližně o 30%. Jde o typicky ženský způsob dýchání.
3. Podkličkové, při kterém dochází k zaplňování horní části plic, je dáno činností 2. - 5. páru žeber v oblasti klíční kosti. Je mělké a málo účinné.
4. Smíšené, je to nejčastější způsob dýchání, je to kombinace výše uvedených druhů dechu. Je poměrně mělké a málo hluboké.
Vliv správného dýchání na zdraví
Dýchání má zcela zásadní význam pro správnou činnost naše těla, a to jak vnitřních orgánů tak svalového aparátu a zprostředkovaně i kostry. Dostatek kyslíku v krvi je předpokladem pro správnou činnost i té nejposlednější buňky našeho těla.
Zatěžování svalů související s dýcháním je předpokladem pro bezproblémovou činnost páteře. Přes pánev působí i na napětí svalů dolních končetin, stejně jako přes hrudník a ramena napětí svalů v horních končetinách. Přes pánev působí i na napětí svalů dolních končetin nebo přes hrudník a ramena ovlivňuje napětí svalů v horních končetinách.