Close search

Správnou stravou k plodnosti. Jaké potraviny podporují početí?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Většina žen, které se snaží počít dítě, ale nedaří se jim, zkouší všechny možné věci, jen aby se konečně zadařilo. Cesta k plodnosti může vést přes správný pohyb, ale také přes správnou stravu. Je to to nejmenší, co můžete pro své tělo udělat.

Důležitá je i doba před plánovaným termínem otěhotnění. Je dobré tělo připravit, pročistit a vytvořit uvnitř prostředí, ve kterém se malý drobeček rád zabydlí. Výživa je pro vás i pro miminko stěžejním bodem. Vědecké studie prokázaly, že u párů, které změnily jídelníček a životní styl, se šance na bezproblémové početí zvedla až o 80 %.

Výzkum také ukázal, že tyto změny nejsou přínosné jen pro početí a období těhotenství. Má se tedy obecně za to, že úroveň výživy před početím má význam pro zdraví nenarozeného potomka. Snižuje riziko atopických potíží, jako je astma nebo ekzém či chronických nemocí v dospělosti, např. cukrovka.

Tři měsíce před početím se považují za nejdůležitější pro úspěšné početí. V této době nezralá vajíčka neboli oocyty dozrávají, aby se mohla během ovulace uvolnit a stejně tak spermie se připravují na ejakulaci. Živiny, které přijímáme ve stravě vy i váš partner, ovlivňují kvalitu a účinnost těchto procesů a nabízejí možnost přispět ke zdravému těhotenství. Vyvážená strava také ovlivňují hormonální nerovnováhu během menstruačního cyklu.

Hormonální rovnováha, která je nezbytná pro početí závisí na dobrém fungování jater. Kromě jejich běžné funkce, jako je odbourávání jedovatých látek, jako kofein, chemicky pozměňují přebytky vyloučených hormonů. Pokud tento proces nefunguje správně, může dojít k hormonální nerovnováze, což negativně ovlivňuje plodnost. A nejen to. Může způsobit i akné, premenstruační syndrom nebo endometriózu. Pusťte se tedy do očisty jater dostatečně dlouho před tím, než chcete počít miminko. Uvidíte, že vám to půjde lehčeji.

Pro zvýšení plodnosti se doporučují tyto potraviny: Avokádo, které obsahuje antioxidant, jenž kladně působí na plodnost žen i mužů. Dále potom dýňová semínka, ta mají vysoký obsah zinku, který také pozitivně působí na plodnost a přispívá ke správné tvorbě DNA. Potom také maliny, ty obsahují protizánětlivé fytonutrienty a podporují krevní oběh v pánevní oblasti, čímž dochází k přísunu živin do reprodukčních orgánů. Dalším pomocníkem jsou para ořechy, který obsahuje selen, jenž podporuje tvorbu spermií. Funguje také rovněž jako antioxidant, který předchází potratům. Kdo má rád papriky, je ve výhodě, protože ty jsou skvělým zdrojem vitamínu C, který zbavuje tělo přebytečného histaminu a chrání spermie před oxidací.

Nejčtenější články