Stále více párů se v dnešní době pere s diagnózou neplodnosti. Pokud snaha o otěhotnění trvá déle, většinou se uvádí déle než dva roky, je již nasnadě podstoupit důkladné gynekologické vyšetření. Problém může být jak na straně ženy, tak na straně muže. Jedním z nejčastějších problémů u žen je právě anovulace. Víte o co se jedná?
Během anovulace nedochází k správnému dozrání a uvolnění vajíčka z vaječníku. Během tohoto stavu bývá buď pouze velmi mírná, nepravidelná nebo vůbec žádná menstruace. I když se vyskytují výjimky, kdy k anovulaci dochází i u zcela pravidelných menstruačních cyklů.
Dle světové zdravotnické organizace dělíme anovulaci do 3 skupin:
I.typ
Anovulace vznikající na podkladě poruchy již v mozku, kdy špatně funguje regulace, která řídí funkci ženských orgánů - tedy vaječníků. Může ji způsobit stres, tělesné vyčerpání, podvýživa, rychlá ztráta hmotnosti. Dalo by se to vysvětlit tak, že tělo usoudí, že se nenachází v situaci, kdy by bylo schopné rozmnožování a péče o potomka, proto vlastně zablokuje možnost oplození.
II. typ
Problém bývá v porušené spolupráci řízení mozkem a odezvou vaječníků, kdy samotné vaječníky blokují uvolňování vajíček, tento problém bývá typický u syndromu polycystických ovarií.
III.typ
Problém je přímo ve vaječnících, kdy vaječníky u relativně mladých žen již nejsou schopny produkovat vajíčka. Ženy se dostávají v podstatě do předčasné menopauzy. Tento stav nazýváme předčasné ovariální selhávání.
Nejdůležitější je správné vyšetření ženy, které by mělo odhalit o jaký typ anovulace se jedná. Pokud lékař zjistí, kde je problém, má velkou šanci s léčbou uspět.
Nejčastějším typem anovulace bývá právě typ II., tedy léčba spočívá ve snaze podpořit vaječníky, aby vajíčko uvolnily. Používají se antiestrogeny, které se v mozku navážou na centra, ve kterých vyvolají mylnou informaci o nedostatku estrogenu. Mozek na tento podnět zareaguje zvýšeným uvolňováním hormonu, který stimuluje vaječníky k produkci vajíček (tzv. FSH). Uvádí se, že až u 80% žen, vede tato léčba k nastartování ovulace. Bohužel má i nežádoucí účinek a to je útlum růstu děložní sliznice. Proto by léčba těmito přípravky neměla trvat déle než 3-6 měsíců.
Pokud již konečně dojde k dozrání vajíčka ve vaječníku, ještě není zcela vyhráno. Důležité je také, aby se uvolnilo ve správnou dobu, k tomu lékaři mohou také dopomoci. Po kontrole ultrazvukem, kdy zhodnotí velikost dozrávajícího foliklu, podají ženě lék, který zařídí ovulaci - tedy uvolnění vajíčka z vaječníku.
I přes úspěšnou ovulaci ještě není otěhotnění 100% zaručeno. Léčba neplodnosti může trvat i několik měsíců či dokonce let. Po 35. roce věku se u žen úspěšnost léčby, v centrech na léčbu neplodnosti, rapidně snižuje. Proto se snažte neodkládat těhotenství zbytečně dlouho.
Fotogalerie