Close search

Stříbrný Adam Ondra: Lézt před domácími diváky byly takové nervy, které jsem ještě nezažil!

A11 Zdroj: A11

Pár hodin poté, co lezec Adam Ondra (30) získal stříbro v pražském závodě Světového poháru v boulderingu, poskytl exkluzivní rozhovor nové televizní stanici A11 v rámci série Cesta na Olymp. Plný dojmů a emocí divákům přiblížil, jak prožil premiéru před domácím publikem i o tom, jaký je život elitního lezce.

Čtyřnásobný mistr světa ve sportovním lezení Adam Ondra se o uplynulém víkendu vůbec poprvé představil před domácími fanoušky a hned si odnesl stříbro. Poslední závod Světového poháru v lezení se totiž v Česku konal již před 14 lety, a proto se chtěl Adam před domácími diváky blýsknout. Kromě motivace po nejlepším výsledku přiznal i obrovskou nervozitu. „Těšil jsem se, ale zároveň jsem si uvědomoval velkou odpovědnost. Hlavně v kvalifikačních a semifinálových kolech. Stačí totiž udělat jednu chybu a může se stát, že se k bojům o medaile vůbec nedostanete. “

Nervozita z něj spadla až v momentě, kdy postoupil do finále s dalšími pěti soupeři. „To jsem si už užíval naplno. Mým cílem bylo postoupit do finále, pak už jsem si jen už vychutnával úžasný pocit nastoupit před pět tisíc domácích diváků.  To se mi ještě nikdy nepoštěstilo a byl to takový můj splněný sen,“ dodal jeden z náš nejúspěšnějších sportovců. I když ve finále zdolal všechny čtyři cesty, o ten nejcennější kov ho připravil Korejec I To-hjon, jenž zeď zdolal na menší počet pokusů.


V rozhovoru pro televizi A11, který se bude vysílat v úterý v 19:30, také diváky seznámil se svými náročnými přípravami a tréninky. Ačkoliv lezci na soutěžích zdolávají umělé stěny, český pavoučí muž se rád připravuje i v přírodě. Jeho know how je mít vždy v hlavě několik variant, jak skálu pokořit. Lezení pak Adam výstižně přirovnává k životu, kdy musí člověk několikrát spadnout, aby získal zkušenosti, a nakonec dokázal to, o čem sní. „Pády vás posouvají, bez nich to nejde. Často rozhodne jen malý detail, který vás posune dál. Hlavní jsou zkušenosti, ne svaly.“

A pokud vás zajímá, jak probíhají samotné závody, tak i tom padla řeč. Předtím, než závodník přijde ke stěně totiž vůbec netuší, jaká zeď ho čeká. Všichni účastníci jsou totiž během celé přípravy tratě zavření v izolované místnosti a nevidí tedy ani to, jak postupují jeho soupeři. Klíčem k úspěchu je tak mít dostatečně natrénováno. „Každý chyt, každý krok je pokaždé úplně jiný, proto je důležité rozšiřovat repertoár kroků, abyste nabyli pocitu, že jste podobnou cestu už lezli a víte, jak ji co nejefektivněji zdolat,“ dodal český olympionik, který druhým místem skvěle vstoupil do sezóny. Ta vyvrcholí srpnovým mistrovstvím světa ve švýcarském Bernu.

Nejčtenější články