Close search

Tajemství kreativity slavného vynálezce: Edison považoval spánek za ztrátu času, zdřímnutí se ale nebránil

Wikimedia Commons/Louis Bachrach, Bachrach Studios, restored by Michel Vuijlsteke, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Louis Bachrach, Bachrach Studios, restored by Michel Vuijlsteke, Public domain

Thomas Alva Edison patří mezi nejslavnější vynálezce všech dob. Jeho jméno svítí u 2332 patentů, přišel třeba s fonografem, což je předchůdce gramofonu. Edisonův přístup ke spánku sice nebyl moc zdravý, ale přesto mu pomáhal s kreativitou. Lze se od něj v něčem inspirovat?

Thomas Alva Edison byl vedle svých vynálezů proslulý také tím, že bojoval proti spánku. Podle něj to byla ztráta času a tvrdil, že v noci nikdy nespí víc než čtyři hodiny. Přesto mu spánek pomáhal podpořit kreativitu. Jak to vlastně fungovalo?

Kreativita podle Thomase Edisona

Vynálezce si totiž dopřával zdřímnutí. V každé ruce držel míč a předpokládal, že když usne, míče spadnou na podlahu a probudí ho. Takto si mohl pamatovat ty druhy myšlenek, které nás napadají, když usínáme, ale pak už si je moc nevybavujeme.

Výzkumníci, kteří se věnují spánku, si myslí, že Edison možná skutečně na něco kápnul. Podle studie zveřejněné v Science Advances máme krátké období kreativity, ke kterému dochází právě ve chvíli, kdy začínáme upadat do spánku. To je spánková fáze bez rychlých pohybů očí. A říká se tomu také hypnagogický stav. Pokud dokážeme využít onen hraniční prostor mezi bděním a spánkem, mohli bychom si snadněji vybavit své "chytré" myšlenky.

Surrealistický malíř Salvador Dalí také používal variaci Edisonovy metody. Když šel spát, držel klíč nad kovovou deskou, aby ho vzbudilo zacinkání, až mu po usnutí klíč upadne. A tehdy údajně sbíral inspiraci pro své obrazy.

Podle psychologa Jonathana Schoolera to sice nutně neprokazuje, že kdokoli bude schopen těžit svou kreativitu během této rané fáze ospalosti, ale krátké zdřímnutí nás může zjednodušeně řečeno osvěžit. To mozku usnadňuje řešení problémů. A skvělé na tom je, že si to můžeme vyzkoušet i doma...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Thomas Alva Edison
Scientificamerican.com: Spark Creativity with Thomas Edison’s Napping Technique

Nejčtenější články