V současnosti je nemyslitelné, že bychom mohli pracovat bez počítače, internetu nebo chytrého telefonu. Technologie však nezasáhly jen do našich pracovních životů. Denně trávíme na internetu hodiny. Chytrý telefon s připojením máme u sebe prakticky neustále, a tak žijeme především virtuální realitou.
Žádný extrém není dobrý
Lidský organismus není nastaven na to, aby zvládal moderní technologie v takové míře, v jaké jim je dnes vystavován. Čelíme tak digitálnímu přetížení a technostresu, se kterým se mnoho z nás neumí vypořádat. Jde o něco, co neznáme. „Je to nový a nedostatečně prozkoumaný jev,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Pavelcová v rozhovoru pro Reflex.
Fotogalerie
Co je to vlastně technostres?
Psycholožka spojuje technostres s tlakem na sebeprezentaci, tlakem být permanentně k dispozici. Zároveň má jít o strach být offline.
Technostres může představovat strach z nových technologií, který člověku znemožňuje přizpůsobit se požadavkům moderní doby. Na druhé straně je to však také extrémní užívání moderních technologií spojené s nutkavým pocitem být stále online, strachem, že mi něco uteče, když nebudu připojen nebo dokonce závislostí na internetu, sociálních sítích nebo třeba počítačových hrách.
Nadužívání moderních technologií se pojí také s psychickými potížemi. Odráží se v rozvoji úzkostí, depresí nebo poruch osobnosti. Existují i studie prokazující, že technologie negativně ovlivňují subjektivní pocity štěstí a spokojenosti.
Jak bojovat proti technostresu?
Svépomoc proti technostresu nabízí ve svém videu český psychiatr MUDr. Karel Nešpor, CSc. Doporučuje vnímat své tělo a respektovat ho. Základem je zdravá životospráva, pravidelná strava, kvalitní spánek, dostatek tekutin a také dostatečný odpočinek. Od technologií bychom měli alespoň část dne odpočívat, střídat technickou a jinou práci, dělat po dvaceti až třiceti minutách krátké přestávky.
JAKÉ DALŠÍ TRIKY MŮŽEME VYUŽÍT PROTI STRESU? PODÍVEJTE SE DO GALERIE:
Fotogalerie
Odkazy: