Close search

Těchto 18 chyb by se měl vyvarovat každý prarodič

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Prarodiče hrají v životech dětí mnohem větší roli, než si myslíte! Pokud spolu dobře vychází, zapíšou se do jejich paměti navěky ve spojení s krásnými vzpomínkami na dětství. Ale tady je 20 „ne“, která by měli všichni prarodiče respektovat!

1. Sociální sítě

Používání sociálních sítí má svá nepsaná pravidla, která se musí dodržovat. Nezveřejňovat nevhodné fotky svých vnoučat, nepsat jim obviňující statusy, nekomentovat každý jejich příspěvek a nepřidávat si jejich přátele bez předchozího souhlasu. Každý má právo na soukromí nevyjímaje vnoučat.

2. Vnucovat jména

Vybírání jména pro potomka je velice osobní záležitost. Mnoho rodičů se řídí podle nejnovějších trendů a nechtějí poslouchat, že jimi vybrané jméno je příliš exotické nebo nikdo takoví v jejich rodině jakživ nebyl. Nechte si proto své tipy na jména pro vnoučata ke kávě s přítelkyní. 

3. Kupování veledarů

Je jasné, že chcete být dobrou babičkou nebo dědou, ale rozmazlováním drahými dary si jejich srdce nezískáte. Ať už jde o obřího plyšového medvěda, chytrý telefon nebo dokonce auto, vždy jejich koupi zkonzultujte s rodiči.

4. Čekat, že budete pozvání do porodního sálu

Porod je extrémně psychicky i fyzicky náročná životní událost. Respektujte proto přání vaší dcery.

5. Podsouvat náboženskou víru nebo politické přesvědčení

Pokud chcete mít krásný vztah se svými vnoučaty, nevnucujte jim svoje názory a postoje, nechte je utvořit si vlastní. Jednou vám za to poděkují.

6. Stavit rodiče mimo hru

Zmizet neplánovaně s dětmi bůhví kam a rodičům nedat vědět. To rozhodně není nic příjemného a rodiče vám děti příště už tak snadno nesvěří. Zůstaňte vždy v kontaktu.

7. Pozor na jazyk

Mnoho babiček a dědečků si neuvědomuje, ale jazyk, který volí při komunikaci s vnoučaty, v nich může zanechat hluboké šrámy. Volte ten nejpřirozenější, neosvojujte si rádoby mladicky hovorovou češtinu. Ani tu extrémně spisovnou, chladnou.

8. Mluvit dceři do způsobu výživy

Ne každá žena může nebo chce kojit, ale nutit ji k tomu nikdo nemůže. Je to její dítě a její rozhodnutí.

9. Vyprávění příhod o rodičích

Pro jiné dospělé to mohou být zábavné historky, ale děti to může nabádat ke skopičinám. Rodiče by měli být také autoritou.

10. Vydírání

Vaše děti už vyrostli, vylétli z hnízda a mají dávno své vlastní životy. Zodpovídají za další tvory, proto jsou daleko vytíženější, ale to neznamená, že vás ze svého života vyškrtli. Přestaňte jim rozmlouvat dovolené či dlouhodobějších zahraničních pobytů stylem „příštího roku se nedožiju, ale klidně do Thajska na rok jeď“. Je to sobecké.

11. Vyvolávat diskuzi kvůli jídelníčku 

Může vám veganská, bezlaktózová či bezlepková strava vnoučete připadat totálně na hlavu, ale je to rozhodnutí rodičů, jaký jídelníček svým dětem sestaví. Nepokoušejte se o revoluci ani jim tajně něco nutit. Poštvete proti sobě své děti i vnoučata.

12. Řešit rodinné problémy vždy a všude

Občas se stává, že se nepohodnete se svými dětmi, ale nikdy to neřešte přes prostředníka – vnouče. Stavíte ho do nepříjemné situace, ve které vůbec nemá co dělat.

13. Porušovat tajně pravidla

Dovolovat vnoučatům, co jim rodiče zakázali a jinak slevovat z pravidel je urážkou jejich osobnosti. Nenarušujte potají zajeté návyky. Chovejte k rodičům vnoučat respekt. 

14. Srovnávání

Většina komplexů a pocitů méněcennosti má kořeny právě v dětství. Nepoukazujte na jejich nedostatky a nesrovnávejte je s vrstevníky. Zaměřte se spíš na jejich záliby a v těch je podporujte.

15. Dovolit jim cokoliv

Namísto roztomilého kulíška se rodičům po víkendu vrátí frajer s kohoutem a vystříhanými vlasy na skráních. Povolovat dětem to, co rodiče zakázali, jejich morálce nepomůže. Budou mít pocit, že u vás si můžou dovolit cokoliv a to není dobře.

16. Tahání informací

Nevyslýchejte je, pokud chcete něco vědět o rodičích a ani po nich neposílejte jízlivý vzkaz. Stavíte je do nepříjemné situace a do jejich paměti rozhodně nezapíšete v růžovém světle.

17. Darování domácího mazlíčky natruc

Pomsta rodičům nebo snaha se za každou cenu zalíbit? Opět špatná volba.

18. Pracovní síla

Vnouče vám nakoupí, umyje, zašije, obstará. Nepleťte si dětskou zvědavost za ochotu pomoct. Přijměte pomoc, jen když vám bude nabídnuta nebo při žádosti nezapomeňte na hlasité „prosím“.  A pořádné objetí!

Nejčtenější články