V časopise Human Reproduction vyšla studie, která se zaměřila na neobvyklou stránku konzumace alkoholu v těhotenství. Děti žen, které pily během těhotenství, platí to i pro malé množství alkoholu, vykazují určité změny v obličeji.
„Tvář bych nazval ‚zdravotním zrcadlem‘, protože odráží celkové zdraví dítěte,“ řekl vedoucí studie Gennady Roshchupkin z nizozemského Erasmus Medical Center. Vědci použili umělou inteligenci k hledání vzorců mezi tvary obličeje dětí a alkoholem, který pily jejich matky. A to jak během těhotenství, tak několik měsíců před početím. Použili k tomu fotky tisíců dětí ve věku 9 až 13 let.
Alkohol v těhotenství
Ve zkratce lze říct, že čím víc alkoholu matky vypily, tím významnější byly změny. Nejčastějšími znaky jsou třeba vytočená špička nosu, zkrácený nos a ochablé spodní víčko, kterého řasy směřují proti bulvě a dráždí ji.
„U skupiny matek, které pily během těhotenství, jsme zjistili, že i když jde o malé množství, méně než 12 g týdně, bylo možné pozorovat souvislost mezi expozicí alkoholu a tvarem obličeje dětí. Je to poprvé, co byla prokázána souvislost s tak nízkou úrovní konzumace alkoholu,“ vysvětluje Xianjing Liu, který vyvinul algoritmus pro umělou inteligenci použitou v rámci studie.
Souvislost mezi tvarem obličeje potomků a matčinou konzumací alkoholu poklesla u skupiny starších dětí, ale podle vědců to neznamená, že se jich netýkají jiné zdravotní problémy. Stále jim hrozí neurologické poruchy, abnormální vývoj obličeje a problémy s pamětí. Ze studie dál vyplývá, že nízká či střídmá konzumace alkoholu u matek až tři měsíce před a během těhotenství souvisí se vzhledem obličeje dětí. Proto by ženy, které jsou těhotné nebo chtějí brzy otěhotnět, měly přestat konzumovat alkohol několik měsíců před početím a během těhotenství se mu úplně vyhnout, aby se zabránilo nepříznivým zdravotním následkům u dětí.
Zdroje informací:
Iflscience.com: Moderate Drinking Before And During Pregnancy Can Change A Child's Face Shape
Academic.oup.com: Association between prenatal alcohol exposure and children's facial shape: a prospective population-based cohort study