Jako kdyby nepatřila do tohoto světa a sama si to patrně dlouhou dobu myslela. Jenže pak se vypořádala s vlastní sexualitou a její život byl najednou o moc svobodnější. Herečka Evan Rachel Wood, která nyní září coby Dolores Abernathy v další sérii uznávaného seriálu Westworld, má za sebou velmi pohnutý osud včetně znásilnění, pokusu o sebevraždu a řady nezdařených vztahů...
Evan Rachel Wood (*7. září 1987) má herectví v genech. Hrála už jako mimino v divadle svého otce, který ji obsadil do Vánoční koledy inscenované podle textu Charlese Dickense. Ira David Wood III. je hlavou komunitního divadla v Raleighu v Severní Karolíně a zmíněnou hru tam připravuje o každých Vánocích pravidelně od roku 1974. Kromě Rachel má další čtyři děti (Ira David IV, Dana, Thomas a Aden). Pod rodičovskou taktovkou v různých představeních vystupovala celá rodina.
Fotogalerie
Rozervanost před i za kamerou
Toto idylické období ale skončilo, když bylo Rachel devět a rodiče se rozvedli. Přestěhovala se s matkou do Los Angeles, učila se doma a pětkrát do týdne chodila do hereckého kurzu. To už měla za sebou první profesionální krůčky: seriály Případ pro Sam, Druhá šance a film Tunel do Číny, kde si zahrála dívku z ne zrovna funkční rodiny, která chce utéct od neradostného života, ideálně do země z názvu snímku. Trochu potíž je ale v tom, že si vymýšlí až příliš fantastické způsoby, jako je třeba létající koberec nebo tunel skrz celou planetu.
Role osudem zkoušené dívky sedla Rachel výborně. A že se v této poloze cítí dobře, potvrdila jako čtrnáctiletá teen dramatem Třináctka, kde se rozpor mezi světem jako takovým a jeho vnímáním optikou dívek na prahu dospělosti rozhořel naplno.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Divoká jízda
V osmnácti potkala v luxusním resortu Chateau Marmont v Los Angeles zpěváka známého jako Marilyn Manson, který byl tehdy přesně dvakrát tak starý a také ženatý s Ditou Von Teese. Ale stejně si začali románek. A nebylo to kvůli jeho slávě či výraznému image. Manson dívce slíbil svobodu, možnost sebevyjádření a žádné posuzování. Potud fajn romantika.
Paralelně s tím ji ale ke zpěvákovi přitahovala jeho androgynnost. Evan Rachel Wood totiž prý už ve věku čtyř nebo pěti let zjistila, že ji přitahují ženy. Trvalo dlouhá léta, než si uvědomila svojí fluidní sexualitu. Ale když už - i díky vztahu s Mansonem - měla jasno, začala se cítit mnohem svobodněji.
Přesto neměla jednoduchý život. Rachel vzpomíná, že byla v mládí nesmělá a nejistá. Stejně to prý má každý dětský herec. Nemá moc nástrojů nebo zkušeností na boj s přívalem kritiky nebo dospělých situací, které se na ně řítí. Ve dvaadvaceti letech se pokusila o sebevraždu, kterou popisuje jako tu nejlepší nejhorší věc, která se jí mohla přihodit. Dvakrát se stala obětí znásilnění. Dodnes mluví o svých vnitřních démonech, které člověka nikdy doopravdy neopustí. Ale když je použije na vytvoření něčeho, téměř jim tím dává smysl. A takovou rolí, v jistém smyslu psychohygienickou, je pro ni seriál Westworld. Není divu, její postava Dolores je robot, který si uvědomuje, že je zneužíván a rozhodne se s tím něco udělat. Nehledě na oběti...
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Hledání kořenů
Rachel není žena, která by se dala nějak zaškatulkovat. Vizáží se hodí do historických projektů, ale i do těch z budoucnosti. Působí neurčitě, neukotvena v čase a prostoru. Ani neuvažuje v zajetých kolejích. Už před deseti lety měla napsanou závěť. Její popel by měl být rozsypán po světě, včetně pole vedle divadla jejího otce v rodném Raleighu a Lucemburské zahrady, což je slavný park v Paříži. A na pohřbu bude znít Shine On You Crazy Diamond od Pink Floyd.
Patrně nebude překvapením, že se Evan Rachel Wood rozhodla pro přirozený porod v domácím prostředí, prý to otevřelo spojení s něčím primárním. „Nebylo to bolestivé, jenom intenzivní,“ vzpomíná s rozzářeným pohledem v rozhovoru pro server The Daily Beast.
„Neexistuje nic, k čemu by se to dalo přirovnat. Doslova jsem cítila, jako bych byla napojena na zdroj. Všechno, co vím, i jazyk, kterým mluvím, prostě šlo ven z okna. Zbyly jen zvuky. To mi připomnělo, že jsme jen zvířata a ženy jsou k tomu všemu přinuceny. Bylo nám tolikrát řečeno, že to nedokážeme, že to nemůžeme zvládnout a že je to moc bolestivé. Ale my jsme k tomu byly stvořeny.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Na divoký západ
Když se Evan Rachel Wood poprvé setkala s Jonathanem Nolanem a Lisou Joy, autory seriálu Westworld, neřekli jí, co se stane s její postavou Dolores. Nastínili jen svět, ve kterém se děj odehrává, a existenciální otázky, které si Dolores bude klást. Herečka smlouvu podepsala hned. Jonathan je sice méně hvězdný než jeho bratr Christopher Nolan, který má za sebou filmy jako Memento nebo Interstelar a natočil i batmanovskou trilogii s Christianem Balem, ale ve světě televize má jeho jméno slušný zvuk. Není proto divu, že třetí řada Westworldu, která se aktuálně vysílá na HBO, patří mezi nejočekávanější projekty sezony.
Jeho atraktivita spočívá v otevírání otázek, jak daleko máme právo využívat naše výtvory a co se může stát, i když jsou na počátku jen ty nejlepší úmysly. Ostatně, autor námětu, literární hitmaker Michael Crichton, to ani jinak neuměl. Z jeho dílny pochází třeba Jurský park nebo Skandální odhalení o sexuálním zneužívání muže v prostředí velkého korporátu.
„Nemohla jsem zvládnout všechnu tu pozornost, když jsem byla mladší, ale teď cítím, že jsem na pozici, kdy se pod tlakem nezhroutím,“ říká Wood, které bude letos v září třiatřicet.
Momentálně si užívá role Dolores ve westernové sekci Westworldu. Kromě toho se stará o syna, kterého má z jednoho z mnoha zasnoubení, jenž, zdá se, přicházejí stejně náhle, jako nakonec odejdou. Ale Rachel naštěstí zůstává. A pořád je jednou z nejzajímavějších hereček své generace.