Close search

Tipy na roadtrip po Evropě

Zdroj:

Koho z nás by nelákalo vyjet si jen tak po Evropě a třeba i nemít žádný plán a jen tak si plynout, kam nás nos zavede. Pro takové dobrodruhy máme pár tipů, na co se před cestou připravit.


Nemusíte zběsile plánovat

Při roadtripu není potřeba všechno plánovat do posledního detailu. Nemusíte tak trvat na pevných datech nebo destinacích. Ne nadarmo se totiž říká, že „i cesta je cíl“. Pokud jedete stopem, nemusíte se stresovat tím, že zrovna nikdo nejede vaším směrem, ale můžete to vzít jinudy.

Při plánování spolujízdy není dobré se vyhýbat dálnicím, protože právě po nich jezdí nejvíce řidičů nabízejících volná místa na webových portálech se spolujízdou. Šance, že zde najdete nějakou možnost svezení je velmi vysoká. 

Na druhou stranu menší silnice mají své neopomenutelné kouzlo a cesta zde plyne jiným způsobem. Pokud tedy pro vás je vyšší hodnotou samotný zážitek z cesty, neváhejte si plán upravit směrem k vedlejším cestám. Ostatně dnešní mapové aplikace i vyhledávače pro spolujízdu vám nabídnou hned několik možností, kudy jet. 

Myslete na data. Ačkoliv je roadtrip brán jako dobrodružná cesta do neznáma, mobil s připojením na internet je už dnes důležitým pomocníkem i při takovéto cestě. Zajistěte si proto u svého operátora před cestou tarif s dostatkem dat (při cestách po EU byste měli platit stejně jako v ČR). V případě potřeby se dá koupit i místní sim karta v zemi, kde se zrovna pohybujete. Například v Chorvatsku se cena takové sim karty pohybuje od pěti do jedenácti eur.

Kde budete spát

Ubytování je při podobných cestách celkem důležitou věcí. Vzhledem k „punkovému puncu“ celé akce se nabízí spaní pod stanem či pod širákem. Ne všude jsou ale k takové možnosti vhodné podmínky- v některých zemích je to dokonce přímo zakázané.

Jen pár hodin před odjezdem můžete zabookovat noc u známých zprostředkovatelů jako je Airbnb.com nebo Booking.com, případně Hostelworld.com, nebo Rentalia.com (pro jihoevropské země).

Nespěchejte

Roadtrip by měl být především o pohodě a užívání si samotné cesty, jak jsme ostatně psali už na začátku tohoto textu. Nemusíte tedy za každou cenu plánovat co nejrychlejší trasu. Lepší je zůstat na nějakém místě klidně i dvě nebo více nocí a zachytit místní genius loci, než jen tak prosvištět. Zároveň cesta autem delší než šest hodin je pro tělo i mysl značně otravná a nepříjemná.

Zabalte si střídmě

Zkušení cestovatelé už vědí, že méně je více. Každý gram, který budete mít v zavazadle navíc, budete během přesunů cítit. Samozřejmostí je pohodlný batoh nebo krosna, v případě že chcete spát venku pak kvalitní spacák. Vyprat se dá pak v ubytovacích zařízeních nebo ve veřejných prádelnách.

Jízda vlastním autem

Pokud vás neláká stopování, spolujízda, nebo cesta autobusem či vlakem, nabízí se vyrazit vlastním vozem. Před cestou byste však měli myslet na několik věcí. Samozřejmostí je povinné ručení. Srovnání povinného ručení si můžete jednoduše udělat na našich stránkách.

Důležité je také mít kvalitní cestovní pojištění, které vám pokryje nečekané úrazy a další nepříjemnosti během cesty.  Pro řidiče je pak dobré seznámit se se silničními předpisy v každé zemi a v případě cest po dálnici si zajistit dálniční známky či mýto.

Koronavirus

Vzhledem k aktuální kovidové situaci je naprosto nezbytné před jakoukoliv cestou mít platné náležitosti pro vstup do jednotlivých zemí- ať už jde o testy, nebo průkaz o prodělání nemoci či očkování. Podrobný seznam podmínek pro vstup do jednotlivých zemí najdete na webu Ministerstva zahraničí. Nezapomeňte také na povinnosti, které budete muset učinit po návratu do ČR. Z některých zemí je nutná po příjezdu několikadenní karanténa.

Tak šťastnou cestu!


Nejčtenější články