Donald Trump a jeho účet na Twitteru dostali novou péči - funkci na kontrolu faktů. A to se americkému prezidentovi, který často podstatně rychleji mluví a píše, než uvažuje, vůbec nelíbí.
Po dlouhé roky to fungovalo tak, ze jste na Twitteru mohli publikovat prakticky cokoliv, pokud to bylo v souladu s jeho pravidly. Teď se do praxe zavádí nová vychytávka, která praktikuje fact-checking, neboli ověřování faktů. A už má prvního velkého nepřítele.
Trump a fakta
Před několika dny psal Donald Trump o připravovaných prezidentských volbách a tvrdil, že u korespondenčního hlasování dojde k podvodům. Pod jeho příspěvkem se objevila poznámka: „Získejte fakta o...“, která uživatele nasměrovala na stránku Twitter Moments, kde jsou zprávy o tématu. Z nich vyplývá, že tento způsob hlasování nevykazuje zvýšený podíl podvodů.
Cílem je zajistit, aby lidé četli nezaujaté informace o určitém tématu, místo aby se spoléhali na to, co někdo říká. Trumpa tato novinka vytočila z oranžové do rudé a okamžitě napsal: „Twitter zasahuje do prezidentských voleb roku 2020."
Stěžoval si také, že podle institucí Fake News CNN a Amazon Washington Post jsou jeho prohlášení o hlasovacích lístcích zasílaných poštou, co prý má vést k masivní korupci a podvodům, nesprávná a označená za nepravdu.
Vyhlásil rezolutně: „Twitter zcela potlačuje SVOBODU PROJEVU a já, jako prezident, nedovolím, aby se to stalo!"
Ztichne Twitter?
Vydání hlasovacích lístků se v Americe stalo sporným poté, co kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil, že občané dostanou hlasovací lístek k listopadovým volbám poštou. Trump varoval, že tak umožní hlasovat i těm, kteří nemají bydliště v daném státě a mohli by výrazně ovlivnit výsledky.
Jeho tvrzení však byla zkontrolována a ukázalo se, že hlasovací lístek získají pouze Kaliforňané, kteří jsou přihlášeni k hlasování. Tento fact-checking se Trumpovi hrubě nelíbil. Dokonce natolik, že naznačil možnou regulaci nebo rovnou zavření sociálních médií.
Ověřování faktů není nic nového, před několika měsíci podobnou funkci spustil Facebook a v České republice se mu dlouhá léta věnuje třeba projekt Demagog.cz.
Zdroje: ladbible.com, cnn.com