Close search

Druhý život mazlíčků: Klonování vrací zpátky vzpomínky, ale ne duši

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Ztráta nejlepšího čtyřnohého přítele nemusí být konečná, klonování umožňuje setkat se s ním opět. Je to dostatečná náhrada?

Když slavná zpěvačka Barbra Streisand přišla před třemi lety o fenku Samanthu, ztráta byla natolik bolestivá, že se rozhodla nechat ji naklonovat. Stálo to padesát tisíc dolarů.

Štěňátka Barbry Streisand

Po čtrnácti společných letech mě ztráta mé drahé Samanthy tak zničila, že jsem ji chtěla nějakým způsobem udržet u sebe. Bylo snazší nechat Sammie odejít, když jsem věděla, že dokážu udržet naživu její část, něco, co pochází z její DNA," vysvětluje Streisand, která o tom dokonce do The New York Times napsala sloupek s názvem Proč jsem naklonovala svého psa.

Proces proběhl v texaské společnosti ViaGen Pets, která odebrala buňky ze Samanthina žaludku a vnitřní strany líc. Výsledkem byla čtyři štěňátka, z nichž jedno zemřelo, ale tři se měla čile k světu. Streisand si mezi tím už adoptovala fenku jménem Miss Fanny, které odkazuje na její slavný film Funny Girl (1968), a proto si z klonovaných ponechala jenom dvojici Miss Violet a Miss Scarlett.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barbra Streisand (@barbrastreisand)

I když má teď tři společnice hybridní rasy maltipoo, co je mix maltézského psíka a pudla, díru v srdci patrně zcela nezaplnily. „Můžete naklonovat vzhled psa, ale nemůžete naklonovat duši. Přesto pokaždé, když se podívám na jejich tváře, myslím na svou Samanthu. A usmívám se," dodává Barbra Streisand.

Návrat milované kočky

Klonování zvířat je zatím neregulovaný a potenciálně ohromně lukrativní trh. Loni do něj výrazným způsobem promluvila také Čína, respektive společnost Sinogene, která oznámila, že se jí jako první v zemi povedlo úspěšně přivést na svět klonovanou kočku.

Celé je to trochu neobvyklý příběh, který upozorňuje také na možná rizika klonování. Na začátku stál podnikatel Huang Yu, jenž loni v lednu přišel o kočku jménem Garlic. Byla zima a on ji pohřbil do zamrzlé země v parku poblíž svého domova. O několik hodin později si vzpomněl na článek o klonování psů v Číně a napadlo ho, že by to mohl zkusit také. Kočku proto vykopal, dal do lednice a kontaktoval společnost Sinogene.

Vědci vložili kožní buňky Garlic do vajíček z jiných koček. Poté bylo 40 klonovaných embryí implantováno do čtyř koček, z nichž tři zabřezly, ale dvě nakonec potratily. Celý proces vyšel na 35 000 dolarů a na jeho konci měl Yu zpátky svou čtyřnohou kamarádku, kterou také pojmenoval Garlic. I když byl trochu zklamaný, protože koťátko se na původní Garlic podobá zhruba z 90 %, chybí mu výrazná černá skvrna v srsti na bradě, Huang říká, že je ochoten akceptovat určitá omezení technologie. Ostatně, všechno je jen na začátku. V Sinogene zatím nabízejí klonování koček, psů a koní, ale brousí si zuby také na pandy nebo jihočínského tygra.

Zdroje: nytimes.com, dailymail.co.uk, nypost.com

Nejčtenější články