Hyperbarická kyslíková terapie, při níž se ve speciální tlakové komoře dýchá vysoce koncentrovaný kyslík, přispívá podle izraelských vědců k omlazování mozku.
Něco se obelhat dá s pomocí barvy na vlasy nebo plastické chirurgie. Ale na stárnutí mozku a s tím způsobené problémy, jako jsou zhoršené kongitivní funkce, tedy oslabená paměť, řeč nebo orientace v prostoru, zatím nebyl objeven lék. Črtá se však jedno řešení - kyslík.
Kyslík omlazuje
Tým izraelských neurovědců zveřejnil v odborném periodiku Aging výsledky studie, v níž po dobu tří měsíců strávilo 63 dospělých ve věku 65 a víc let dvě hodiny denně, pět dnů v týdnu, ve speciální komoře, kde dýchali koncentrovaný kyslík.
Výsledkem byl magnetickou rezonancí zdokumentovaný zvýšený průtok krve v mozku a pacienti zaznamenali mnohem lepší výsledky při testech rychlosti, pozornosti a zpracování informací než před experimentem.
Shai Efrati, lékař a ředitel Sagolova centra pro hyperbarickou medicínu a výzkum v izraelském Yitzhak Shamir Medical Center, který studii vedl, je autorem nového typu hyperbarické kyslíkové terapie. Ta zahrnuje dýchání vysoce koncentrovaného kyslíku v tlakové komoře po dlouhou dobu, což umožňuje plicím člověka shromažďovat trojnásobek normálního množství kyslíku.
Boj o přežití
Nejde ale jen o zvýšení hladiny kyslíku, klíčové je také její kolísání. Během studie Efrati instruoval pacienty, aby měli kyslíkové masky zapnuté po dobu 20 minut a poté je odkládali na pětiminutové přestávky. „Nasadili si masku a dýchali téměř 100 procent kyslíku," říká lékař Alexander Alvarez. „Po jejím sundání si tělo myslí, že nastávají potíže."
A právě stres způsobený kolísáním hladiny kyslíku by měl podporovat neurogenezi, proces, ve kterém kmenové buňky vytvářejí nové neurony a mozkové buňky. Něco podobného bylo dosud pozorováno třeba u přerušovaného půstu.
Účastníci izraelské studie vykazovali lepší krátkodobou paměť a udržení pozornosti. Jejich kognitivní výkonnost dosáhla vrcholu po 20 ošetřeních a zůstala zvýšená šest měsíců po ukončení léčby. Poté začala klesat, a zatím není jisté, jak dlouho účinky vydrží. Hodně do toho mluví genetika a životní styl.
Nákladné omlazení
Kyslíková terapie není nic nového, je v nabídce několika komerčních lékařských zařízení nebo lázní v České republice. Obvykle ale jde buď o kosmetické zákroky nebo krátkodobou inhalaci vzduchu s vysokým obsahem kyslíku.
Hyperbarická kyslíková terapie, kterou představil Shai Efrati, je intenzivnější, trvá déle a cílí přímo na mozek. A vyžaduje si také speciální komory, v nichž je tlak větší než v běžném prostředí. Díky tomu může pacient dýchat téměř 100 % kyslík. Cena jedné, 60 dní trvající kůry je 60 000 dolarů (1,34 milionu korun), co by se mohlo změnit, pokud dojde k jejímu rozšíření.
Zdroje: timesofisrael.com, popsci.com, psychologytoday.com