Heslo „V zdravém těle zdravý duch“ zná snad každý. V našich končinách zlidovělo především zásluhou tělovýchovné organizace Sokol a tradovalo se z generace na generaci již od druhé poloviny 19. století. Dnes víme, že toto staré sokolské krédo má pevnou oporu i v moderní vědě.
Výzkumníci se shodují, že například pravidelné cvičení výrazně snižuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby či zvyšuje kvalitu spánku, která je nezbytná pro celkové fyzické a psychické zdraví. Správná, tedy vyvážená a pestrá strava má zase pozitivní vliv na paměť a prokazatelně přispívá k udržování kognitivních funkcí.
To ovšem neznamená, že zdravého ducha bychom měli pěstovat pouze tím, že budeme pravidelně posilovat a kvalitně se stravovat. Neméně důležité je rozvíjet své mentální schopnosti i aktivní formou. Naštěstí existuje celá řada zábavných způsobů, jak si rozpohybovat mozkové závity a zachovat mysl jasnou a pohotovou. Několik z nich vám představíme v tomto článku.
Když máte málo času
Dnešní doba je bezesporu hektická a vyhradit si chvilku pro sebe a osobní rozvoj není vždy lehké. O fyzickém tréninku to platí především. Každý, kdo sportuje nebo chodí do posilovny dobře ví, že zušlechťování těla si často vyžaduje nemalou časovou investici. Pokud ale jde o kognitivní trénink, není situace tak dramatická. Zaprvé, už několik minut soustředěné mentální aktivity denně může mít citelné výsledky. A zadruhé, každý z nás má přece v kapse telefon, do kterého si může stáhnout jednu z mnoha tréninkových aplikací.
Jednou z nejpopulárnějších aplikací tohoto typu je Peak. Tato aplikace, která se může mimo jiné pochlubit tím, že získala ocenění Appka roku jak na platformě AppStore, tak na Google Play, sestává z několika desítek her, které vám pomohou zlepšit koncentraci, koordinaci, analytické a jazykové zručnosti, logickou dovednost a paměť. Hry jsou vesměs založeny na jednoduchých principech, což ovšem neznamená, že vám nedají pořádně zabrat. Jak by taky ne, když se na jejich vývoji podíleli vědci z proslulé Cambridgeské univerzity. Peak pro vás každý den vygeneruje cvičení skládající se ze čtyř náhodně vybraných her, které zvládnete za méně než pět minut. Prostě si ráno udělejte kafe nebo čaj a než bude nápoj hotový, budete připraveni začít den s jasnou hlavou.
Podobnou aplikací, ačkoli s trochu jiným zaměřením, je Elevate. Tato aplikace, kterou Apple rovněž vyhlásil za appku roku, je navržena tak, aby vám pomohla zlepšit hlavně komunikační a matematické zručnosti. Trénink sestává z pěti až patnácti originálních, zajímavě koncipovaných her, a i když zabere o něco víc času (takže jej místo před snídaní můžete absolvovat třeba cestou do práce), pociťujete po něm reálný pokrok – a to takřka okamžitě.
Jelikož obě výše uvedené aplikace jsou v angličtině, měli bychom zmínit ještě jejich českého pendanta, kterým je Mentem. Tato stránka (nikoli aplikace) stojí na srovnatelných základech jako Peak a Elevate a kromě již jmenovaných kognitivních dovedností vám navíc pomůže procvičit představivost a prostorovou orientaci. Její největší výhodou ale je, že by díky jazyku měla být dostupná opravdu každému.
Když hledáte nového koníčka
Pokud máte trochu víc času a preferujete klasičtější hry, můžete zasednout třeba k šachovému stolku. Zřejmě největší devízou „hry králů“ je fakt, že rozvíjí snad všechny důležité kognitivní schopnosti, jako jsou paměť, pozornost, soustředění či prostorová představivost, které většina z nás běžně uplatňuje i v každodenním a pracovním životě. Neměli bychom opomenout ani skutečnost, že šachy jsou jednou z nejoblíbenějších her na světě, takže kdo chce začít hrát, nebude mít nouzi nejen o protihráče, ale ani o zdroje, z nichž se dají čerpat užitečné informace.
Další klasickou hrou je poker, který je ve svém jádru založený na pravděpodobnostech a psychologii, a tak rovněž vyžaduje jistou dávku logického myšlení. Jeho výhodou oproti šachům je, že má jednodušší pravidla, proto mu můžete snadněji přijít na chuť. Ovšem pozor, jak praví staré pokerové rčení, ačkoli je lehké se tuto hru naučit, učit se jí budete celý život. Právě to z ní ale činí jeden z vhodných nástrojů, jak si pravidelně procvičovat šedé mozkové buňky. Když si navíc osvojíte ty správné pokerové strategie, nejenže si ve hře samotné užijete víc zábavy, budete přitom i aktivně rozvíjet své kognitivní zručnosti.
Ať už raději trénujete mozek za počítačem, s telefonem v ruce, nebo u dřevěného stolku, nezapomínejte – jak tělem, tak duchem je člověk člověkem.