Vyhlášená je svými elegantními kostýmky a nezbytnými klobouky. V jiném outfitu jí nezahlédnete. Její fotky v pracovní kombinéze umazané od motorového oleje vás tak nejspíš překvapí. Stejně jako ty ve vojenské uniformě. Proč se vlastně budoucí královna Alžběta za války „hrabala“ v motorech a řídila vojenskou sanitku?
Fotogalerie
Psal se rok 1942, v Evropě zuřila válka, a tehdy šestnáctiletá princezna Alžběta, která byla vždycky poněkud nekonvenční, se toužila aktivně zapojit do obrany své země. Se svými rodiči a sestrou Margaret se účastnila inspekce vojsk a provedla i několik oficiálních návštěv britských vojenských jednotek.
To však akční dívence nestačilo. Toužila aktivně pomáhat v boji. I přes počáteční nesouhlas svého otce se tak nechala zaregistrovat u britské pracovní agentury Labour Agency - British Employment Agency. Chtěla se stát součástí Pomocných ženských sborů. A nakonec se jí to splnilo. I když až na samém sklonku války.
Princezna se šmírem na nose a francouzským klíčem v ruce
Začátkem roku 1945 se Alžběta konečně k Pomocným ženským sborům připojila připojila jako nižší důstojnice Alžběta Windsorová. Dostala se do tréninkového střediska motorizovaných jednotek. Učila se zde jak vyměnit kolo, opravit a přestavět motory, řídit vojenský náklaďák, sanitku a další armádní vozidla. Za pouhých pět měsíců získala titul mladší velitelky.
Tato zkušenost sice trvala jen pár měsíců, ale i tak jí to dalo možnost nahlédnout na život a válku z poněkud jiné perspektivy. I když samozřejmě nějaké výhody oproti ostatním členkám sborů měla. Každou noc se totiž vracela přespat do královského sídla na hradě Windsoru, kam se rodina po vypuknutí války přesunula kvůli bezpečnosti.
V současnosti je Alžběta II. jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě. Zajímá vás, jak v montérkách a vojenském kostýmku vypadala? Prohlédněte si fotografie v galerii: