Líbání je nedílnou součástí lidského života. Polibky jsou projevy citové přízně, zdrojem potěšení, ale i zdraví prospěšnou aktivitou. Co jste o líbání možná netušili?
Původ líbání lze nalézt v kojeneckém období i mezi zvířaty
Podle neurologů a psychologů v čele se Sigmundem Freudem líbání přímo souvisí s pocity, které prožíváme jako kojenci při sání mléka z matčiných ňader. Protože jde o nejranější slastný pocit, je mimořádně silný. S kojeneckým obdobím souvisí i další zjištění vědců, dle kterého 80 % jedinců naklání při líbání hlavu doprava. Dítě totiž již od útlého dětství naklání hlavu na pravou stranu, a s touto polohou si od brzkého věku rovněž spojuje příjemné prožitky. Podle teorie německých vědců se zase líbání vyvinulo ze vzájemného očichávání zvířat. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svou pozornost k horním partiím těla.
Líbání je pro Evropany běžné, v Amazonii se mu vyhýbají
Ne všechny národy ale líbání holdují. Vědci z Nevadské a Indianské univerzity odhalili, že více než polovina světových kultur líbání nepovažuje za romantický akt, pro některé národy je líbání dokonce nevhodné až odpuzující. Líbání je tak typické spíše pro Evropu a západní kultury. Staří Řekové údajně chránili své manželky před nápadníky tak, že je nutili jíst syrovou cibuli vždy, když se vzdálili z domu. Také Anglie je považována za zemi líbání zaslíbenou. Zatímco v Asii nebo Severní Americe nepatří líbání mezi samozřejmost, zcela se mu pak vyhýbají národy v subsaharské Africe, na Nové Guineji a v Amazonii.
Kvůli špatnému líbání ukončí vztah až polovina žen
Muži i ženy připisují líbání rozdílný význam. Vyplynulo to z výzkumu skupiny vědců z Univerzity ve městě Albany. Ti zjistili, že zatímco pro ženy je kvalita líbání před i během sexu velmi důležitá, muži líbání nepřisuzují takový význam a využívají ho spíše jako prostředek k dosažení cíle. Pro většinu žen je přitom líbání tak důležité, že pokud objekt touhy nelíbá dobře, většinou je jako potenciální sexuální partner odmítnut. To potvrzuje i český neurolog Martin Jan Stránský, dle kterého až polovina žen, jež usoudí, že jejich protějšek špatně líbá, se rozhodne vztah ukončit. I když je muž jinak přitahuje.
Líbání posiluje imunitu, zubům ale škodí
Líbání prospívá zdraví různými způsoby. Během líbání dochází například k účinnému posilování imunity. Při líbání si totiž s partnerem vyměníme až miliardu bakterií. Ty ale nejsou nijak škodlivé. Naopak, tělo kladně reaguje na nové bakterie, které získalo ze slin partnera. Dle zjištění vědců sliny předané při líbání dodají našemu tělu bílkoviny, tuky, kuchyňskou sůl i stopové prvky draslíku, magnezia, hliníku a síry. Líbání dále působí proti stresu i tvorbě vrásek. Během polibků se totiž uvolňují prospěšné enzymy, které blokují stresový hormon glukokortikoid. Při intenzivním francouzském polibku navíc zapojíte až 34 různých obličejových svalů a spálíte 12 kalorií. Posílíte tak mimické svaly a zabráníte stárnutí kůže. Líbání může mít ale i své stinné stránky. Podle zubařů může líbání v některých případech vést i k tvorbě zubních kazů. Pokud je partner náchylný na tvorbu zubních kazů, předá vám kromě užitečných bakterií i ty, které zubům mohou uškodit.
V líbání padají rekordy
I v líbání se soutěží. Držitelé aktuálního světového rekordu pochází z Thajska. Místní manželský pár se vydržel líbat v kuse 58 hodin a 35 minut. Také v České republice je pokořování rekordů v líbání oblíbené, a to zejména jako součást oslav svatého Valentýna nebo prvního máje. Český rekord v největším počtu líbajících se párů pochází z roku 2014. 1. května se pod Petřínskou rozhlednou současně líbalo celkem 265 dvojic.