Mezi civilizačními chorobami si své pevné místo vydobyla též nemoc pojmenovaná po německém lékaři, který před více než sto lety jako první popsal příznaky onemocnění odborně zvaného dementia praecox. „Alzheimer“, který už v jazyce naší společnosti takřka zlidověl, představuje jednu z nejobávanějších chorob, se kterou lidstvo bojuje.
Když mozek přestává sloužit dřív, než by měl
Alzheimerovou chorobou trpí po celém světě více než 200 miliónů lidí. Odborníci se navíc shodují, že zejména v chudších a méně rozvinutých oblastech bude počet nediagnostikovaných případů ještě výrazně vyšší. Podle aktuálních údajů České alzheimerovské společnosti trpí v tuzemsku demencí více než 160 tisíc osob. Počet pacientů přitom stále narůstá — a to čím dál rychleji.
Riziko rozvinutí Alzheimerovy nemoci roste s postupujícím věkem — po pětašedesátce se každých pět let dokonce zdvojnásobí. Je proto logické, že se odborníci snaží co možná nejrychleji najít odpovědi na otázky, jak se s ní zdárně vypořádat. Nicméně navzdory tomu, že se na výzkumu nemoci podílí mnoho vědeckých a lékařských týmů po celém světě, účinný lék, který by ji dokázal zcela zastavit, se nalézt stále nedaří. Vědci ostatně zatím nepřišli na kloub ani tomu, proč onemocnění postihuje zhruba dvakrát častěji ženy než muže.
Aktivním životem proti panu Alzheimerovi
Dobře známé jsou ovšem faktory, které k rozvoji nemoci přispívají: nezdravá strava, nedostatek pohybu, pasivita, kouření, vysoký krevní tlak či cukrovka. Nástup onemocnění lze naopak poměrně dobře odvrátit či alespoň oddálit aktivním životem. Fyzická a duševní aktivita spolu se zdravými stravovacími návyky totiž fungují jako velmi dobrá prevence Alzheimerovy choroby.
Přesto je pravděpodobné, že počet lidí trpících Alzheimerovou nemocí a demencí se bude v budoucnu i nadále zvyšovat: „Je to důsledek stárnutí populace a změn životního stylu,“ varuje profesor Jakub Hort z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol.
Prevenci lze spojit s pojištěním — i hravou aplikací!
S podnětným příspěvkem v boji proti následkům demence nyní ale přichází Nadace pojišťovny Kooperativa, která ve spolupráci s lékaři a vývojáři připravila volně dostupnou aplikaci, která s prevencí proti „Alzheimerovi“ hravým způsobem pomáhá.
Aplikace Terrapino je koncipována jako každodenní průvodce aktivním životem pro všechny, kdo chtějí udělat maximum pro snížení rizika demence. A jak připomíná výkonný ředitel Nadace pojišťovny Kooperativa Milan Medek, výstupy z provozu Terrapina pomohou rovněž v dalším výzkumu možností léčby Alzheimerovy choroby.
Také se preventivně vyplatí vhodné životní pojištění, jako například životní pojištění FLEXI od Kooperativy, která náklady na léčbu zhoršeného zdravotního stavu způsobeného následkem této bohužel stále rozšířenější choroby pomůže pokrýt.