Tim Sweeney, majitel a CEO společnosti Epic Games, se letos poprvé v historii dostal do žebříčku miliardářů amerického magazínu Forbes. Jeho populární hra Fortnite, kterou si oblíbily stamiliony lidí po celém světě, mu přináší skutečně velké peníze. Jeho životní příběh je přitom více než fascinující.
Na začátku týdne zachvátila více než 200 milionů fanoušků populární online hry Fortnite panika. Hru nešlo spustit, oni museli hledět na černé monitory svých obrazovek. Téměř třicet hodin v nejistotě čekali, až nečekaný "výpadek" skončí. Celý herní svět mezitím spekuloval, zda jde o technickou závadu, plánovaný upgrade hry nebo o geniální marketingový počin.
Fotogalerie
Sweeney si mne ruce
Ať tak či tak, aktualizovaný Fortnite je zpátky. Tvůrci ze studia Epic Games připravili a spustili servery pro pokračování hry. Fanoušci se tak mohli ponořit do zcela nového světa, který budou muset poznávat od úplného začátku. Že se jednalo o promyšlenou strategii může naznačovat i to, že šéf studia Epic Games, americký miliardář Tim Sweeney, je mimořádně úspěšným obchodníkem, který nedávno oslavil další velký úspěch.
Letos na podzim se totiž poprvé dostal do prestižního pomyslného žebříčku amerického magazínu Forbes, který řadí podle výše majetku nejbohatší lidi na světě. Americký programátor se může hned po uvedení do seznamu pochlubit prestižním 150. místem s odhadovaným majetkem okolo 4,5 miliardy dolarů (101 miliard korun), což je více než dvakrát tolik, než má americký prezident Donald Trump.
Programovat začal v jedenácti
Životní příběh Tima Sweeneyho je fascinující. Odmalička byl typickým vědátorem. Sweeney, nejmladší ze tří bratrů, vyrůstal v Potomacu v americkém Marylandu. Svět mechanických a elektrických zařízení ho fascinoval. Později zavzpomínal, že už v nějakých pěti, šesti letech rozebíral sekačku na trávu, aby si mohl postavit vlastní motokáru.
Bylo mu jedenáct let, když zavítal do malé firmy svého staršího bratra, ve které se setkal s prvními počítači IBM. Strávil tam týden, odešel fascinován možnostmi, které svět IT nabízí. Začal se učit programovat, uchvátily ho počítačové hry. Sám Sweeney odhaduje, že následujících pět let strávil přes deset tisíc hodin učením, jak programovat. Svět venkovních klučičích her mu byl ukradený.
Později, to už studoval na Marylandské univerzitě, dostal od otce počítač IBM/AT. Ze svého pokoje v domě rodičů začal podnikat, založil firmu Potomac Computer Systems. Poprvé na sebe upozornil logickou hrou ZZT. Nabral nové partnery, přejmenoval firmu na Epic MegaGames (později jen na Epic Games) a rozjel byznys ve velkém. Fortnite, jedna z nejhranějších her světa, je jen logickým vyústěním Sweeneyho geniality.
Když nepracuje, kupuje lesy
Americký programátor a filantrop se však proslavil nejen díky úspěchům na poli online her. Dlouhé roky investuje miliony do amerických lesů, které skupuje především v oblasti Severní Karolíny. Patří mu už přes 16 tisíc hektarů. Podnikatel také pravidelně věnuje peníze organizacím, které se snaží zachraňovat lesy a deštné pralesy. Jen v roce 2016 dal na tuto charitativní činnost 15 milionů dolarů. Důvod? Nechal se slyšet, že by prostě jen rád zachoval zeleň pro budoucí generace...