Close search

V Paříži řeší chlupatý problém: Z města lásky se stalo město krys

Pixabay Zdroj: Pixabay

Paříž je nejen městem lásky a ulic plných turistů, ale také krys. Podle CNN se tento problém, který sužuje spoustu francouzských měst, rozhodla pařížská radnice řešit trochu jinak. Bude fungovat soužití lidí a krys?

CNN uvádí, že pařížská starostka Anne Hidalgo zakládá výbor, který má zkoumat, do jaké míry mohou lidé a hlodavci žít společně. Problém byl vypuklejší zejména po stávce, která proběhla na začátku roku. Tehdy se v ulicích Paříže hromadily odpadky a krysy měly ráj na zemi. A je možné, že populace krys, která čítá kolem 6 milionů zvířat, se díky tomu ještě zvětšila...

Krysy pod Eifelovkou

Přítomnost krys na povrchu škodí kvalitě života Pařížanů,“ řekl Geoffroy Boulard, šéf pařížského 17. obvodu, v reakci na studii s názvem Projekt Armageddon. Posláním projektu je pomáhat městu při správě populace krys a mezi jeho cíle patří třeba boj s předsudky vůči krysám. Studii financuje francouzská vláda a partnerem projektu je město Paříž.

Podle Anne Souyris, náměstkyně pařížské starostky odpovědné za veřejné zdraví, se má zjistit, do jaké míry mohou lidé a krysy žít společně co nejefektivnějším způsobem. „Krysy, o kterých se diskutuje, nebyly tytéž černé krysy, které mohou přenášet mor, ale jiné typy krys, které přenášejí jiné nemoci,“ vysvětluje Souyris. Jde třeba o bakteriální onemocnění jménem leptospiróza.

Podle Souyris město podniklo v rámci svého plánu proti krysám z roku 2017 několik kroků, včetně investic do tisíců nových popelnic, aby se krysy vrátily do podzemí. A dodala, že pařížské krysy nepředstavují „významné“ riziko pro veřejné zdraví.

Paříž, Eifelovka a krysy

Není jasné, co si o tom myslí Pařížané, ale ochránci zvířat projevují opatrné nadšení. Třeba organizace Paris Animaux Zoopolis uvedla ve svém prohlášení, že v Paříži jsou přítomny krysy, stejně jako ve všech velkých francouzských městech, takže nutně vyvstává otázka soužití. Když mluvíme o „klidném soužití“ s krysami, nemyslíme tím život s nimi v našich domech a bytech, ale zajištění toho, aby tato zvířata netrpěla. A abychom nebyli rušeni.

Na zajímavou věc upozorňuje server Politico. Hlodavci byli zodpovědní za šíření dýmějového moru, který ve 14. století vyhladil téměř polovinu městské populace. Jenže krysy byly také darem z nebes během obléhání Paříže. V letech 1870-71 se totiž staly potravou pro hladovějící obyvatele města.​ Jak asi dopadne pokus o mírové soužití?

Zdroje informací:
Politico.eu: Paris needs to learn to live with rats, mayor concedes
Edition.cnn.com: Can humans and rats live together? Paris is trying to find out

Nejčtenější články