Aby si včely poradily s útoky nelítostných sršňů, potírají úly zbytky mýdla a lidskou močí. Mnohem častěji ale sáhnou po výkalech zvířat.
Život si vždy najde cestu, jak jít dál i v nepříznivých podmínkách. Včely se v zájmu přežití nesmírného ohrožení vzdaly i svých obvyklých hygienických standardů.
Hnědá defenziva
„Dělnice shromažďovaly výkaly na hromadách hnoje, a také jsme je pozorovali, jak sbírají výkaly v nedalekém kurníku,“ napsali vědci z Guelphské univerzity v Kanadě ve studii s jednoznačným názvem Včely medonosné (Apis cerana) používají zvířecí výkaly jako nástroj k obraně kolonií před skupinovým útokem obřích sršňů (Vespa soror).
Tento způsob ochrany byl objeven už přibližně před deseti lety při výzkumu včelstev ve Vietnamu, kde se po útoku sršňů začaly na úlech objevovat podivné šedohnědé kousky nějaké hmoty. Jako kdyby hmyz po útoku sršňů zešílel a vytvořil si podivnou památku nebo výzdobu. Nikdo zpočátku netušil, co je to za látku, bylo jen zřejmé, že zrovna nevoněla. V průběhu let se ukázalo, že včely shromažďují výkaly zvířat a roztírají je kolem vchodů svých hnízd. Někdy sáhly také po zbytcích mýdla a jednou jim na obranu posloužila i lidská moč.
Zajímavé je, že tuto taktiku nepoužívají všechna pozorovaná včelstva. Tým odborníků z Guelphské univerzity sledoval na konci srpna, kdy jsou časté útoky vražedných sršňů, 72 chovů včel ve Vietnamu. Pět včelařů mělo pouze kolonie včel medonosných a zbytek vlastnil včely východní. Zmiňovaný druh obrany používají jen ty druhé. Skvrny se na většině jejich úlů obvykle objevily jako reakce na útok vražedných sršňů.
Chytře na nesmiřitelného predátora
„Studie ukazuje docela pozoruhodnou vlastnost, kterou se včely musí bránit před opravdu hrozným predátorem,“ uvádí Heather Mattila, hlavní autorka výzkumu. Byla to právě ona, koho před deseti lety včelaři ve Vietnamu poprvé upozornili na tuto kuriozitu.
Zajímavé je, že včely jsou až úzkostlivě čistotné a uvnitř úlu si rozhodně nešpiní. Tenhle způsob boje je musel stát hodně sebezapření. A není zatím jasné, jestli sršně doopravdy odpuzuje zápach výkalů, nebo směs rostlin, které pojídají zvířata.
Obří sršně jsou pověstné tím, že spořádají vážky, motýle, kudlanky nebo také malé gekony. Pokud jde o úly, sršní průzkumnice je označí speciálním pachem, který pak navede zbytek roje. Když se ale kolonie ušpiní výkaly, je pravděpodobnost napadení o poznání nižší. A to je nesmírně důležité pro jejich přežití, neboť sršně obvykle doslova vyhladí celý úl a včely jsou vůči nim prakticky bezmocné. Pokud se nerozhodnou umazat si trochu nohy.
Zdroje: cnn.com, nytimes.com