Close search

Extrémně odolná bakterie: Na povrchu Mezinárodní vesmírné stanice přežila tři roky

Wikimedia Commons/NASA/Chris Cassidy, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NASA/Chris Cassidy, Public domain

Pokus japonských vědců ukázal, že teorie o panspermii, která rozšířila život ve vesmíru, nemusí být daleko od pravdy. Použili na to neuvěřitelně odolnou bakterii Deinococcus.

NASA a další agentury, které se věnují letům do vesmíru, důsledně dbají na to, aby na jejich zařízeních neputovaly do vzdálených světů žádné bakterie. Výzkum japonských vědců potvrzuje důležitost tohoto přístupu.

Panspermie vládne vesmíru

Studie Poškození DNA a přežití buněčných pelet bakterií Deinococcus po dobu tří let ve vesmíru je vyvrcholením japonské mise, která umístila vzorky těchto bakterií do panelů na vnější straně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Tam byly vystaveny nejen vysoké úrovni záření, ale také extrémním výkyvům teploty, které oscilují mezi -157 stupni Celsia a 121 stupni Celsia. Podle toho, jestli se ISS octne ve stínu, nebo na přímém slunci.

Výzkum byl založen na myšlence takzvané panspermie, co je teorie, která naznačuje, že život se ve vesmíru mohl rozšířit pomocí mikroorganismů v podobě spór putujících mezi planetami. A když najdou vhodnou planetu, osídlí ji.

S myšlenkou přišel před víc jak 100 lety švédský chemik a filozof Svante Arrhenius, jenže po několika dekádách vzala za své, protože se mělo za to, že tomuto způsobu přesunu, respektive osídlení vesmíru brání vakuum, záření nebo extrémně nízké teploty.

Nesmrtelná bakterie

Pro otestování naší hypotézy jsme umístili bakterie Deinococcus na expoziční panely připojené k vnější straně Mezinárodní vesmírné stanice. A vystavili jsme mikrobiální buněčné pelety různé tloušťky kosmickému prostředí,“ uvádí se v stanovisku vědců.

Japonský tým chtěl zjistit, zda by bakterie, které jsou považovány za jedny z nejodolnějších na naší planetě, mohly takový výlet přežít. Výsledek byl šokující. Bakterie přežily vystavení vesmírnému prostoru po celé tři roky. Po sběru byly dostatečně zdravé na to, aby obnovily poškození své DNA. Podle vědců by mohly zvládnout v tomto prostředí až osm let, co je dost dlouho na oplodnění další planety.

Zdroje: frontiersin.org, bgr.com, vltava.rozhlas.cz

Nejčtenější články