Plasty jsou fenoménem dnešní doby. Usnadňují nám sice život, ale budou ho nehezky ovlivňovat příštím generacím. O jejich obecné škodlivosti všichni víme, ale málokdo přemýšlí nad tím, co nám opravdu mohou zanést do těla.
Pitný režim ano, ale…
Všude kolem nás slyšíme, jak je důležitý pitný režim. To je svatá pravda, ale měli bychom přemýšlet i o tom, z čeho vodu konzumujeme. Obecně platí, že čím tvrdší a pevnější plastová lahev je, tím lepší. Takové ty lahve, které se snadno zdeformují, jsou úplně nejhorší. Také je důležité, když už vodu v plastu máme, její skladování. Určitě nepijte vodu z plastové lahve, kterou jste měli několik hodin v rozpáleném autě, či kabelce.
Teplem se z plastů uvolňuje škodlivá látka Bisfenol (BPA), což je nepostradatelná surovina pro výrobu různých druhů plastů. Vyskytuje se v mnoha spotřebních produktech, které používáme každý den. Jak nám škodí a co jsou další důvody k tomu, abychom vodu z plastu pili co nejméně?
Ohrožuje ještě nenarozený plod
V průběhu 21. století se látkou BPA začali zabývat vědci a výsledkem bylo zjištění jasné toxicity v ovzduší, ve vodě, a především v lidském těle. Výskyt Bisfenolu byl prokázán v krvi, v moči, v mateřském mléce, a dokonce v pupeční šňůře plodu. Tato chemická látka může výrazně ovlivnit vývoj plodu v těle zdravé matky, jelikož se novorozeně neumí proti této látce dostatečně bránit.
Vede k řadě onemocnění
Bylo prokázáno, že látka Bisfenol vylučuje estrogenní aktivitu, která v lidském těle způsobuje narušení funkce hormonů. To mj. může způsobit, že tělo přestane reagovat na insulin, což vede k nárůstu diabetu. Mimo to může i nižší výskyt BPA v těle vést k těhotenské cukrovce, k rakovině prsu nebo rakovině prostaty. Zvýšený příjem Bisfenolu také souvisí s vysokým krevním tlakem, který způsobuje srdeční onemocnění. Zvyšuje se tak riziko infarktů a srdečních příhod.
Množení bakterií
Na to si dejte velký pozor. Někdo má ve zvyku používat jednu plastovou lahev na více použití. Tím ale riskuje, že ve vnitřní straně plastu dochází k opotřebení a tím i k vylučování škodlivin skrze malé praskliny přímo do nápoje. V malých prasklinkách se mohou také šířit bakterie, které potom přijímáme do svého těla. To může mít za následek různá virová onemocnění nebo i záněty trávícího traktu.
Jak se toho vyvarovat
Na spodku lahve je vždy uvedené číslo v trojúhelníku, což označuje materiál, z kterého je plast vyroben. Pokud je tam uvedena 7, znamená to, že plast je z polykarbonátu a ten uvolňuje škodlivou látku Bisfenol. Vyvarovat byste se měli i 6, 3 a 1. 2, 4 a 5 jsou ještě realivně přijatelné plasty. Některé „zdravější“ lahve mohou mít na sobě označení PETE nebo BPA free. Úplně nejlepší ale je, když na pravidelná uskladňování vody (do práce, dětem do školy atd.) budete používat skleněné nebo nerezové lahve, které dnes koupíte za pár stovek. Lahve jsou odlehčené, takže vás nebudou nijak omezovat a výrobci myslí i na jejich ochranu, tudíž ty skleněné se dají sehnat např. v silikonovém nebo neoprenovém obalu.