Close search

Za prokrastinací nestojí lenost, ale strach ze selhání. Podle odborníků si máme povolit dělat chyby

Unsplash Zdroj: Unsplash

Prokrastinace nám někdy dokáže pořádně zatopit. Podle CNN ale není jejím důvodem to, že bychom snad byli líní. Prý za to může třeba fakt, že se kvůli svému perfekcionalismu bojíme udělat chybu.

Je to vlastně dobrá zpráva, že za prokrastinaci nemůže to, že bychom snad byli líní. Podle CNN je v tom rozdíl. Lenost je, když na práci nemáte ani chuť pomyslet, prokrastinace spočívá v tom, že vás pomyšlení na práci bolí, proto ji nechcete dokončit.

Dopady prokrastinace

Vědět, proč prokrastinujete, a naučit se s tím bojovat, jsou podle odborníků jediné způsoby, jak změnit své chování. Prokrastinace může mít praktické důsledky, jako je zaostávání v práci nebo neschopnost dosáhnout osobních cílů.

Existují ale také emocionální nebo duševní dopady. Podle studie, do které se zapojilo víc než 3500 vysokoškolských studentů, je spojována s depresí, úzkostí a stresem, špatným spánkem, nedostatečnou fyzickou aktivitou, osamělostí a ekonomickými potížemi.

"Zejména v Americe, kde se tak moc dbá na to, co děláme, jak pracujeme, co vyrábíme, to může být velmi ostudné," řekla pro CNN psycholožka Vara Saripalli. A dodala, že v lidech může prokrastinace zanechat pocit velké porážky a pak si myslí, že nemá smysl to zkoušet dál.

Jak porazit prokrastinaci

Základem je vědět, proč prokrastinujete. Stejně pak budete potřebovat strategie, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Jinak se to všechno bude opakovat. Jedním z lidí, kteří se utápějí v prokrastinaci, je perfekcionalista. Potřebuje mít všechno dokonalé, což někdy vede k odkládání úkolů, protože se bojí neúspěchu nebo kritiky. Takový člověk by měl snížit nastavenou laťku nebo si povolit dělat chyby...

Pak existuje snílek, který má nápady, ale jejich realizace je pro něj obtížná nebo nudná. Takže jenom sní a prokrastinuje. Pro snílka je lepší stanovit si konkrétní plány a místo "jednou" si zapsat přesné datum, kdy s prací začne.

Ať už jste jakýkoliv druh prokrastinátora, výtečně funguje také vizualizace. "Pokud si dokážete představit, že dokončujete úkol, pak se stane dosažitelnějším, protože máte představu, že to lze udělat," radí klinická psycholožka Jenny Yip.

Zdroje informací:
Edition.cnn.com: Laziness isn’t why you procrastinate. This is
Jamanetwork.com: Associations Between Procrastination and Subsequent Health Outcomes Among University Students in Sweden

Nejčtenější články