Některé značky z naší historie dobyly svět a září v něm dodnes, věhlas jiných bohužel už dávno zavál prach. To je i příběh legendárních českých glóbu Felkl a syn, po nichž jednu dobu prahlo celé rakousko-uherské mocnářství. Dnes se tyto rarity z malé dílny u Prahy občas objeví v internetových aukcích, kde se nabízejí i za patnáct dvacet tisíc korun. Nemáte náhodou nějaký kousek doma?
Fotogalerie
Firma Jan Felkl a syn působila v Roztokách u Prahy téměř sto let, konkrétně v letech 1854 až 1952. Tato největší rakousko-uherská manufaktura vyráběla bezkonkurenčně nejlepší glóby, a to v osmi velikostech, deseti provedeních a sedmnácti světových jazycích. Tiskla také první glóby v národních jazycích (nejen české, ale i maďarské a polské) a držitela dva patenty na rozkladné glóby.
Postupně prorazila do celého světa, její "zeměkoule" byly oceňovány na mnoha národních i světových výstavách a získala také kredit předepsaných učebních pomůcek císařsko-královského ministerstva pro vyučování.
Firma Jan Felkl a syn si jistě zaslouží naši pozornost, neboť dodnes ve světě reprezentuje poctivou českou řemeslnou výrobu kombinovanou s vysokou odbornou úrovní učebních pomůcek.
Fenomén Felkl
Pokud vás historie legendárních českých glóbů zaujala, můžete až do 8. září navštívit výstavu s názvem Fenomén Felkl, na které můžete tyto skvosty vidět na vlastní oči. Pořádá ji Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ve spolupráci s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Kromě firmy a rodiny výstava představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího a dělníky, domácí i zahraniční autory firmy, ale především glóby, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci. Prezentováno je více než šest desítek glóbů vyrobených v letech 1855 až 1947, plastické modely map, řemeslné nástroje, litografické desky a litografický lis, archivní dokumentace o produkci firmy a autentické fotografie. Výstavu doprovázejí videoprezentace o výrobě glóbů a 3D model.