Close search

Zázrak v medicíně: Vědci vynalezli kapky, které samy dokáží vyléčit náš zrak. Na jakém principu fungují?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Zdá se to skoro nemožné, ale v blízké budoucnosti už lidé nejspíše nebudou muset nosit brýle či kontaktní čočky. Vědci z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli totiž vyvinuli revoluční kapky do očí, které umí léčit poškozenou rohovku a zlepšují zrak.

Nové kapky si poradí jak s krátkozrakostí, tak dalekozrakostí, tvrdí autoři vynálezu, kteří k léčbě zraku využili nanotechnologie. Roztok, který vytvořili, obsahuje syntetické nanočástice.

Kapky byly zatím úspěšně testovány na živých prasatech a podle vyjádření oftalmologa Davida Smadji jim dokázaly opravit poškozenou rohovku.

Klinické testy na lidech proběhnou již v tomto roce, vědci se chtějí ujistit, že kapky skutečně zbaví lidí potřeby nosit brýle. Tým z Bar-Ilanovy univerzity je přesvědčen, že jejich kapky dokáží nejen opravit poškozenou rohovku, ale též napravit nejrůznější vady zraku. Nahradí dokonce i multifokální čočky, neboť umožní lidem zaostřit zrak na různě vzdálené předměty.

V praxi to bude probíhat tak, pacient si spustí aplikaci na mobilu, která mu změří zrak a vytvoří laserový vzorec. Tento vzorec se pak “otiskne” na povrch oční rohovky. 

Zatím není známo, jak často bude třeba oční kapky aplikovat, než dojde k nápravě zraku, a kolik budou stát.

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, a vědci proto dál hledají způsob, jak jej zlepšovat a chránit. Krátkozrakost se ve světě nyní rozmáhá jak epidemie a podle australských vědců bude více než jedné miliardě lidí na světě v roce 2050 hrozit riziko slepoty.

Kromě vývoje nanokapek také probíhá výzkum, který má za cíl zjistit, zda kmenové buňky jsou s to účinně léčit degeneraci zraku. Ocumetics Technology Corporation pracuje na bionickém oku, které by předcházelo šedému zákalu a zostřilo lidem zrak za hranici 20/20 vidění, což je v současnosti ideální zrak. S tímto výzkumem se tak víc a víc přibližujeme ke světu vylepšených lidí.

Nejčtenější články