Věci zjistili, že děti, které hrají videohry víc jak tři hodiny denně, mají lepší paměť. Háček je ale ve dvou věcech. Nejen že je to moc hraní, ale také za dobré výsledky nemusí vděčit právě videohrám.
Děti, které uvedly, že hrají videohry tři a víc hodin denně, měly lepší výsledky v testech kognitivních dovedností a pracovní paměť ve srovnání s dětmi, které videohry nehrály. Vyplývá to ze studie, do které bylo zapojeno téměř 2 000 dětí. Nedávno byla zveřejněna v JAMA Network Open.
Jsou videohry zdraví prospěšné?
„Tato studie přispívá k našemu chápání souvislostí mezi hraním videoher a vývojem mozku. Četné studie spojovaly videohry s problémy v oblasti chování a duševního zdraví. Studie naznačuje, že s touto oblíbenou zábavou mohou být spojeny také kognitivní výhody,“ vysvětluje Nora Volkow, ředitelka Národního ústavu pro otázky zneužívání drog.
Vědci analyzovali data získaná od dětí ve věku 9 a 10 let, které byly rozděleny do dvou skupin. Na ty, které nehrají videohry, a na ty, které hrají videohry tři hodiny denně nebo déle. Tato hranice byla určena proto, neboť překračuje pokyny Americké pediatrické akademie. Ta doporučuje, aby doba hraní videoher pro starší děti byla omezena na jednu až dvě hodiny denně.
Děti, které hrají videohry tři nebo víc hodin denně, byly rychlejší a přesnější v kognitivních úkolech než děti, které nikdy nehrály. Vykazovaly také vyšší aktivitu v oblastech mozku spojených s pozorností a pamětí.
Úspěch navzdory videohrám?
Ačkoli předchozí výzkumy uváděly souvislosti mezi hraním videoher a nárůstem deprese, násilí a agresivního chování, tato studie nezjistila, že tomu tak je. Děti, které hrály déle, měly tendenci hlásit vyšší úroveň duševního zdraví a problémy s chováním, ale tato souvislost nebyla statisticky významná.
Pokud máte doma malé hráče, ještě není vyhráno. Je možné, že děti, které jsou dobré v kognitivní oblasti, se mohou rozhodnout hrát videohry. Tudíž měly dobré výsledky už předtím, videohry s tím nemají nic společného. Autoři také zdůrazňují, že jejich zjištění neznamenají, že by děti měly trávit neomezený čas na počítačích a mobilních telefonech. Výsledky pravděpodobně do značné míry závisí na konkrétních činnostech, které děti vykonávají mimo hraní videoher.
Zdroje informací:
Scitechdaily.com: Brain Development: Does Video Gaming Actually Make Kids Smarter?
Jamanetwork.com: Association of Video Gaming With Cognitive Performance Among Children