Pojmy česká kuchyně a zdravá strava se příliš rády nemají. Spousta masa, tuku, mouky a cukru. Představit si tedy tradiční české menu ve zdravější a lehčí verzi je poněkud náročné. Ovšem nic není nemožné. Jak vařit zdravěji a přitom zachovat přízeň české kuchyni?
Způsobů, jak kaloricky ulevit tolik vydatné kuchyni, jakou je ta česká, je vícero. Domácí strava je založená hlavně na mase a masných výrobcích, ovšem pro chuť a celkovou energii pokrmů není maso vůbec potřeba.
Český lid velmi ochotně zapomněl na to, že ještě v minulém století bývalo zvykem jíst maso pouze ve sváteční den jednou týdně a hodovat masitá jídla několikrát denně bylo výsadou bohatých prominentů.
Kuřecí či hovězí vývary se na českých stolech objevovaly jen zřídka, své místo většinou zaujímal vývar zeleninový. Proč se k němu dnes nevrátit? Ať už z nostalgie nebo touhy vyjít vstříc svému zdraví?
Zeleninový vývar jako dar od boha
Vývar ze zeleniny v sobě skrývá samá pozitiva a zdravotní jistoty. V dobách tělesné slabosti vrací sílu, léčí, zahřívá i sytí. Při nevítaných kocovinách dokáže člověka postavit zpátky na nohy, ať už předešlé noci vypil cokoliv.
Mimo jiné dodává tělu potřebné tekutiny a dá se připravit z levných surovin. Ingrediencemi totiž jsou ekonomicky nenáročné druhy zeleniny, jako je cibule, celer, mrkev nebo brambory. To je zeleninový vývar. Recept není nutné podrobně studovat, zvládne ho každý.
Stačí po dobu zhruba jedné hodiny nechat nakrájené kousky zeleniny pobublávat v hrnci a přidat koření dle libosti. Bobkový list, majoránku, bazalku, petrželku, a jiné. Velmi oblíbené druhy zeleniny do polévky jsou také brokolice či květák, pórek nebo česnek.
Kdo by potřeboval dodat zeleninovému vývaru trochu bílkovin, může den předem namáčet zrnka čočky nebo cizrny a při vaření je vhodit do hrnce s vývarem. Velmi žádoucí je také vaječné kapání, které polévku zasytí. Stačí smíchat trochu mouky se solí a syrovým vajíčkem a tekuté těsto nakapat do vroucí polévky.
Kulajda je vhodná i pro vegetariány
Navzdory nicneříkajícímu názvu promlouvá tato česká polévka ke svým strávníkům měrou vrchovatou. Základem tradiční kulajdy, na níž půlka národa nedá dopustit, jsou houby, vejce, brambory, smetana a kopr.
Houby mohou být čerstvé, sušené i mražené a jakéhokoliv jedlého druhu. Smetana dodává pokrmu hustotu a říz, čímž se tato vydatná tekutina dá považovat za plnohodnotný hlavní chod.
Neobsahuje žádné maso, vyhovuje tedy i vegetariánům, ačkoliv vegani se musejí nechat zajít chuť. Smetana je živočišný produkt. Nicméně kulajda jako taková může mít miliony variací. Nelze říct, že jen ta, kterou vařívaly prababičky, je ta jediná správná. Recepty na Receptik.cz.
Česká kuchyně po vegansku
Zeleninový vývar a kulajda nejsou jedinými pokrmy, které lze doporučit i vegetariánům. Existují tradiční české recepty bez masa, jako jsou čočka na kyselo, kynuté ovocné knedlíky, krupicová kaše, rýžový nákyp, houbová smaženice, bramborový salát, smažený sýr, a mnoho dalších.
Lze ovšem připravit bez masa klasická česká jídla, jako je guláš nebo svíčková? Dnešní doba přeje experimentům, a proto je bezmasá strava mnohem dostupnější, než tomu bylo před dvaceti a více lety.
Oním masuprostým kuchyňským zázrakem je sója, jíž mílovými kroky dohání tofu a tempeh. Rostlinné bílkoviny dokáží nahradit maso v plněných paprikách, v segedínském guláši nebo ve smažených řízcích. Podstatné je nebát se zkoušet nové kombinace a chutě a přenést se přes domněnky, že bude pokrm absencí živočišného masa po jakékoliv stránce ochuzen.
Sladká tečka na závěr
Zdravější a bezmasé verze klasických jídel neměly za cíl zastánce poctivé české kuchyně vyděsit. Naopak. Vaření je alchymie, chemický proces, zábava a radost dohromady, kdy je pocit z dobře odvedené práce je odměněn nepřekonatelnou chutí.
Závěrem nesmí chybět obligátní dezert, sladká tečka na konec. Stačí jedno slovo: palačinky. Dají se připravit na slano i na sladko, s cereáliemi, v bezlepkové i nízkokalorické verzi, zkrátka podle vlastních chutí jako nejlepší palačinky. Recept je prostý.
Hrneček hladké mouky, hrneček mléka a jedno či dvě syrová vejce. Vše důkladně promíchat, až vznikne nažloutlé těsto bez moučných hrudek. Ideální je na smažení palačinek zvolit nerezovou pánev, aby se těsto nepřipalovalo.
Stačí lžička oleje na rozpálené pánvi, aby vznikly zlatavé palačinky, které je potřeba osmahnout po obou stranách. Palačinky lze pomazat marmeládou, tvarohem, čerstvým ovocem, nutellou nebo jogurtem, aby vznikla neodolatelná snídaně, jíž si praví gurmáni vychutnávají na čerstvém vzduchu svých balkónů či zahrad.