Příroda nabízí několik bylin, jež dokážou dlouhodobě podpořit mužské zdraví a pomáhají s typicky mužskými neduhy.
Správnou funkci prostaty podpoří bříza, olše, vrbka a topol
Pacientů s nádorem prostaty každoročně přibývá. Tento typ rakoviny patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů. Kromě dědičnosti stojí za vznikem onemocnění i nezdravá strava, v níž převažují tučná jídla, dále nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nedostatečný pohyb. Zdravý životní styl je tedy významným faktorem, jak problémům s prostatou předejít. Lze ho ale doplnit i vybranou směsí bylin, které pečují o zdraví mužských orgánů a celkovou imunitu organismu. „Jako prevenci problémů s prostatou doporučuji bylinnou kúru z břízy, olše, vrbky a topolu. Ta podporuje zdravý stav a správnou funkci prostaty. Při léčbě rakoviny, ozařování a chemoterapii je pak vhodné užívat směs bylin Carcinae z vřesu, ořešáku a eleuterokoku,“ radí známá bylinkářka Jarmila Podhorná.
Na neplodnost zkuste maralí kořen nebo kotvičník
Běžnou zdravotní poruchou, jež se u mužů objevuje, je také neplodnost. Ačkoliv byla v minulosti připisována výhradně ženám, dnes se situace změnila. Problém se celosvětově podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny nachází z 10 až 30 % na straně mužů. Příčinou obvykle bývá snížená kvalita a nízká rychlost spermií, jejich špatné složení či úplná absence. Harmonizovat hormonální aktivitu a podpořit sexuální schopnost u mužů pomůže kúra maralího kořenu, kotvičníku, dangšenu, dubu a březových jehněd. Právě maralí kořen a kotvičník jsou známým prostředkem pro zlepšení kvality spermií. Kotvičník pozemní má též afrodiziakální účinky, podporuje sexuální aktivitu i tvorbu spermií.
S poruchami erekce zatočí sekvoj
Erektilní dysfunkce se podle informací České urologické společnosti objevuje u více než poloviny mužů nad 50 let. Vzácná přitom není ani u mladších věkových kategorií. Typickou příčinou je opět kouření a alkohol, ale mohou za ní stát i vážnější choroby jako cukrovka, ateroskleróza nebo hypertenze. Na poruchy erekce mohou mít vliv rovněž psychické problémy nebo užívání některých léků. „Zdravou životosprávu, která je prvním krokem k obnovení správné funkce pohlavního orgánu, lze podpořit tinkturou ze sekvoje, kotvičníku a dubu. Ta pomáhá tvořit mužské pohlavní buňky, stimuluje hladinu testosteronu až o 30 % a zpomaluje stárnutí po fyzické i po sexuální stránce,“ vysvětluje Jarmila Podhorná.