Slyšely jste už o zeleném prášku, který se vyrábí z listů stromu Moringy olejodárné? Již v starověké Indii se moringa stala nedílnou součástí tradiční ayurvedy. Oblíbili si ji i členové královské rodiny, kteří ji využívali k duševnímu a emocionálnímu zdraví. Podporuje imunitu, má příznivý vliv na tlak, zlepšuje paměť a také zpomaluje stárnutí buněk a zvyšuje plodnost. To už stojí za vyzkoušení, nemyslíte?
Tento zelený zázrak se dnes vyskytuje na Filipínách, v Číně, Jižní Africe a jihovýchodní Asii. Strom nebo chcete-li keř dosahuje výšky až 12 metrů. Má menší bílé květy, které příjemně voní. Má výrazně velké listy. Právě z listů, které se nasuší, se vytváří prášek, který má silné antioxidační účinky. Moringa je zajímavá hlavně proto, že obsahuje hodně vitamínů, minerálů, vápníku a železa, kterého obsahuje 25x víc než špenát.
Ve velkém množství moringa také obsahuje vitamín B1, tzv. Thiamin, ten přispívá ke správnému energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy a srdce. Vitamín E přispívá k ochraně buněk proti stárnutí, „Áčko“ zase k udržení normálního stavu sliznic, červených krvinek a také mírní únavu a vyčerpání. Folát neboli kyselina listová má blahodárný vliv na růst zárodečných tkání během těhotenství a podílí se na procesu dělení buněk. Málokdo by také hádal, že se v morinze vyskytuje 17x více vápníku než v mléce.
Pozor na vysoké dávky! Ve větším množství může být moringa jedovatá. Správné dávkování se doporučuje následovně: tři lžičky prášku denně. Můžete si ho zamíchat do koktejlu, smoothie nebo i polévky, či pomazánky. Těhotné ženy se nemusí moringy obávat, spíše naopak. Má pozitivní vliv na laktaci a zdravý vývoj lidského organismu. Také je doporučována pro kojící matky, jelikož přítomné minerály stimulují tvorbu mléka.
Moringa je prospěšná všem, kteří chtějí do svého těla dostat hodně živin. Je vhodná pro sportovce, vegetariány, děti i pro ty, kteří mají fyzicky nebo psychicky náročné povolání. Moringa vám dobije baterky a nastartuje procesy pro správné fungování vašeho těla.