Člověk, který se usmívá, se podle psychologů automaticky stává pro svoje okolí atraktivnějším. Takže kdo by nechtěl mít krásný úsměv? Jenže ne vždy je příroda v této otázce štědrá. U chrupu během růstu a vývoje mohou vznikat zakřivení a nerovnosti a potom je potřeba nasadit rovnátka.
Fotogalerie
Rovnátka bývají často velkým strašákem jak pro děti, tak i pro dospělé. Děti mohou mít strach z bolesti, nebo nepříjemné reakce svého okolí. Dospělí mohou mít podobné obavy, jen se k nim ještě přidají finanční starosti.
Je pravdou, že ceny za rovnátka se mohou pohybovat v řádech desetitisíců. Také záleží na druhu rovnátek, jestli se jedná o rovnátka fixní, nebo snímací. Cena se často odvíjí i od materiálu, že kterého jsou rovnátka vyrobena. Je ale potřeba si vždy pamatovat, že kurz léčení je u každého pacienta zcela individuální. V praxi to může znamenat, že se ortodontista rozhodne u svého pacienta nejdříve věnovat úpravě horního zubního oblouku a až po několika měsících se vrhne na ten dolní.
Podrobněji se k tématu vyjádřila pro Extralife.cz ortodontistka MUDr. Lusine Samsonyan, která se této lékařské praxi věnuje již mnoho let.
Jak náročná je příprava před nasazením rovnátek? Jaké lékaře by měl zájemce navštívit?
Příprava před nasazením rovnátek vyžaduje zhotovení kompletní dokumentace pro sestavení přesného postupu léčby. Tato dokumentace se skládá hlavně z 2D RTG snímku , tedy panoramatického snímku, bočního snímku hlavy, někdy i snímku ruky. A v některých případech je nutné zhotovení 3D RTG snímku, tedy modelu chrupu, fotografie skusu i obličeje. Před nasazením rovnátek se doporučuje návštěva ošetřujícího stomatologa, který by zkontroloval stav chrupu a vyloučil kazy. Také je někdy vhodná návštěva dentální hygienistky.
Je daný proces bolestivý?
Samotná aplikace rovnátek není bolestivá, ale prvních pár dnů po nasazení rovnátek mohou zuby bolet. Zda se ale tato bolest objeví nebo ne, je čistě individuální.
Jak dlouho může užívání rovnátek trvat? Jsou to spíše roky nebo měsíce?
Rovnátka může pacient nosit několik měsíců, nebo i několik let. Vždy záleží na závažnosti vady a individuálním procesu léčby u každého pacienta.
Jaké druhy rovnátek existují?
Existují rovnátka snímací a fixní. Fixní rovnátka se pak dělí na klasická kovová rovnátka, keramická – tzv. samoligovací, rovnátka lingvální, které se nasazují z jazykové strany zubů a průhledná rovnátka ve formě dlah, tedy alignerů.
Nasazují se rovnátka vždy najednou na horní i dolní čelist?
Většinou se rovnátka aplikují na oba dva zubní oblouky pro dosažení správného skusu a pro dosažení stabilnějšího výsledku v léčbě. Výjimečně se ale dají rovnátka aplikovat jen na jeden zubní oblouk.
Kolik může nasazení rovnátek stát?
To vždy záleží na druhu rovnátek a na délce léčby.
Jak to snášejí děti?
Dle mé zkušenosti rovnátka snášejí velice dobře a jsou velice motivovaní.
Existuje nějaká věková hranice pro léčení nerovností chrupu pomocí rovnátek?
Horní věková hranice neexistuje. Ale se snímacími aparáty zahajujeme léčbu často i ve věku šesti až sedmi let. Dřívější nasazování se nedoporučuje.