Close search

Úpal, úžeh, hluboké spálení: Jak poznat, co vám vedro skutečně udělalo!

Pixabay Zdroj: Pixabay

Letní měsíce s sebou přinášejí mnohé. To pozitivní - výlety za hezkého počasí i opalování u vody. I to negativní - zdravotní rizika způsobená silnými slunečními paprsky. Spálená pokožka, úpal či úžeh přitom mohou mít dalekosáhlé následky. Vyznáte se v nich?

Slunečného počasí si v létě mnozí užívají plnými doušky, bohužel se přitom mnohdy zapomínají dostatečně chránit. Sluneční paprsky mohou být pro lidský organismus velmi nebezpečné a způsobit vážné zdravotní problémy.

Spálení

Příliš dlouhý pobyt na sluníčku může mít pro lidskou pokožku velmi nepříjemné následky. Nechráněné kůži hrozí spálení, které se projevuje lokálním zčervenáním kůže, pnutím, svěděním i bolestí. Při těžkém popálení přichází na řadu bolest hlavy, slabost, vysoká teplota, nebo dokonce otoky a puchýře na kůži. Na spálení od slunečních paprsků je skutečně nutné dávat si pozor, protože tak roste pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Úžeh

Pokud trávíte příliš mnoho času na sluníčku, hrozí vám úžeh. Jedná se o přehřátí mozku, které se projevuje horečkou, bolestí hlavy a slabostí. Úžeh vzniká vlivem přímého slunečního záření, pokud se jedinec při pobytu venku v horkém a slunečném počasí nechrání pokrývkou hlavy. Tímto nepříjemným stavem častěji trpí světlovlasí lidé s malým množstvím pigmentu. Úžeh může být pro lidské zdraví velmi nebezpečný, protože jeho těžká forma může způsobit otok mozku a následnou smrt. Při zjištění, že máte úžeh, je dobré kontaktovat lékaře. Také může pomoci studená sprcha, případně pobyt v dobře větrané zastíněné místnosti.

Úpal

Při přehřátí organismu, kdy tělo není schopno za pomoci termoregulace odvádět přebytečné teplo, dochází k úpalu. Úpal je zákeřný tím, že vám hrozí, aniž byste se vystavovali pobytu na přímém slunci. Postačí být delší dobu v horkém a vlhkém prostředí, tedy například v přehřáté tramvaji. Mezi symptomy úpalu patří bolest hlavy, zvracení, zmatenost, vyšší teplota, svalové křeče i ztráta vědomí. Jako první pomoc může při známkách úpalu sloužit dostatečný přísun tekutin, ochlazení vlažnou vodou, pobyt ve větrané místnosti samozřejmě mimo sluneční světlo.

Kožní nádory

Jedním z největších rizik při opalování na sluníčku je vznik kožních nádorů. K těm dochází při poškozování pokožky UV zářením. To se dělí na UVA a UVB záření a obě mají rozdílný vliv na lidskou pokožku. UVA proniká hluboko do kůže, narušuje imunitní systém a způsobuje předčasný vznik vrásek. UVB záření, jehož největší intenzitě pokožka čelí mezi 11. a 16. hodinou, způsobuje spálení kůže.

UMÍTE SE SPRÁVNĚ SLUNIT A HLEDÁTE TIP NA DOVOLENOU? ZDE ČTĚTE, KDE JSOU NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE SVĚTA!

Nejčtenější články