Nadváha populace je fenomén, na kterém staví svůj byznys spousta odvětví, od různých pohybových aktivit, přes operační zákroky až po chemické prostředky na hubnutí. Přitom je tak snadné dodržovat pár pravidel, která vás pomalu nic nestojí.
Co je příčinou?
Příčinou nadváhy je téměř vždy přejídání a nedostatek pohybu. Jinými slovy řečeno, problémem je nevyrovnaná energetická bilance. Přijímání většího množství kalorií, než tělo spotřebuje, ústí v přebytky energie, které si tělo skladuje v podobě tuku. Strava bohatá na cukry a na vysoce zpracované, rafinované potraviny, způsobuje větší váhový přírůstek než strava bohatá na ovoce a zeleninu, zdravé bílkoviny a celozrnné sacharidy.
Problémy s hmotností se často dávají do souvislosti s permanentně nevyrovnanou hladinou krevního cukru. Přemíra jednoduchých cukrů, které tělo nevyužije jako energetický zdroj, se přeměňuje v tuk. Přebytečný cukr může také působit nerovnováhu v nervovém systému, být příčinou nedostatku živin a hormonálních výkyvů.
Neovladatelné chutě
Nevyrovnaná hladina krevního cukru je patrně hlavní příčinou neodbytných chutí. Během dne se hladina glukózy může měnit, což znamená, že se pohybuje mimo ideální hodnotu. To může vést k neovladatelné chuti na různé potraviny, k podrážděnosti a ke změnám nálady. K utěšování se jídlem vás mohou dohnat i emocionální důvody. Získat kontrolu nad tím, co, kdy a proč jíte, vám pomůže najít problémová místa, vyladit je a nastavit zdravější a vyváženější jídelníček. K neodbytným chutím může vést i situace, kdy člověk dlouho nejí a hladina krevního cukru mu výrazně poklesne. Sklenice čerstvého džusu ke svačině může zvýšit účinnost vašeho metabolismu, obzvlášť když si džus připravíte sami doma z čerstvých surovin.
Pijte
Dostatečná hydratace je důležitá, protože nedostatek tekutin vám může způsobovat pocit hladu, i když ve skutečnosti vlastně máte žízeň. Vypijte denně nejméně 6–8 sklenic vody. Nejvíce vody se snažte vypít do 13. hodiny.
Cvičte
Cvičení snižuje hladinu stresových hormonů, např. kortizolu a zvyšuje hladinu hormonů navozujících dobrou náladu, např. endorfinů. Endorfiny jsou chemické látky přítomné v lidském těle, které nám pomáhají cítit se dobře. Do krevního oběhu se dostávají při cvičení společně s dalšími hormony štěstí – serotoninem, dopaminem a adrenalinem. Hýbejte se nejméně 30 minut denně.
Pro udržení neodbytných chutí na uzdě se doporučují tyto potraviny:
Brokolice – obsahuje chrom, který je klíčovou složkou tzv. glukózového tolerančního faktoru, což je látka, jež společně s inzulinem podporuje vstřebávání glukózy z krevního řečiště do buněk. Prokázalo se, že chrom pomáhá ovládat chutě a snižovat apetit.
Grep – stimuluje trávení. Obsahuje málo energie a spoustu vitamínu C, který pomáhá vstřebávat chrom. V grepu je hodně flavonoidů a také jedna speciální chemická látka, monoterpen, která účinně potlačuje chuť k jídlu. Také zlepšuje zažívání a povzbuzuje játra a žlučník, čímž přispívá k trávení tuku.
Avokádo – má sice relativně hodně kalorií, ale více než dvě třetiny z nich pocházejí z mononenasyceného tuku, kyseliny olejové. Tu tělo využije jako pomalý a stabilní zdroj energie, což prospěje hladině krevního cukru.
Do jídelníčku zařaďte také kajenský pepř, skořici a spirulinu.