Léto už je sice za námi, ale podle předpovědi se můžeme těšit na pěkné počasí i v průběhu toho babího, tak se vám rady ohledně omezení pocení a s ním spojeného nepříjemného zápachu budou jistě hodit.
1. Použijte antiperspirant
Použití antiperspirantu proti pocení je známá věc. Ovšem ne pro každého. Mnoho lidí stále sahá po lahvičkách s nápisem „deodorant“. Ten sice utlumí nepříjemný pach na minimum, množství potu ale ne. Antiperspirant zvládne obojí.
Pokud jste zvolili ten v „kuličce“, osušte podpaží a snažte se ho do něj vmasírovat. Nechte ho uschnout, než se obléknete.
Pro někoho je pohodlnější variantou antiperspirant ve spreji. Můžete s ním operovat v situacích, kdy nemáte tolik času. A navíc zbrzdí pocení i na jiných částech těla – třeba na chodidlech nebo u vlasů. Ještě než ho na krk či tvář aplikujete, otestujte citlivost na přípravek na jiné části těla.
2. Noste správné oblečení
Základem jsou materiály, které absorbují pot. Pro tento účel volte bavlněné oblečení, kousky navržené pro sportovce nebo svršky a spodky, které mají volnou vazbu – třeba ty lněné.
A vrstvěte! Možná budete překvapeni, že toto doporučení se nevztahuje jen na lyžaře. Tenká spodní vrstva pohltí pot. Pánové ocení bavlněná tílka, dámy zase absorpční košilku.
Pozor také na barvy, které v horku nosíte. Zatímco světlé odstíny tolik nepohlcují sluneční paprsky, zpocení je na nich více vidět než na tmavém oblečení. Dejte tyto dvě skutečnosti na misky vah a podle toho se rozhodněte.
3. Nechte své nohy dýchat
Nohy v uzavřených, neprodyšných teniskách, které musíte na návštěvě sundat, jsou snad větší zlo než zpocení na zbytku těla. Abyste předešli trapným okamžikům, do horkých dnů nazujte boty s absorpčními vložkami a otvory po celém trupu. Vhodné jsou zejména přírodní materiály jako kůže.
A samozřejmě nejlepší je nezavírat nohu vůbec. Sandály problémy s pocením nohou vyřeší.
4. Vyhněte se kořeněným jídlům
Zatímco chilli papričky nabudí potní žlázy k činnosti, cibule nebo česnek jejich produkt nehezky ovoní. Proto byste se měli vzdát výrazně kořeněných pokrmů, pokud s sebou nechcete vláčet náhradní oblečení.
5. Zhubněte
Nepopulární doporučení, ale dokáže malé zázraky. Čím těžší totiž jste, tím déle tělu trvá se ochladit. Potíte se tedy častěji a déle než „hubeňouři“.
6. Dbejte na pravidelnou hygienu
O důvod víc, proč si i dvakrát denně dopřát aromatický rituál ve sprše! Bakterie způsobující odér je třeba co nejrychleji dostat z povrchu těla, proto se doporučuje očista ráno a večer. Svou ochranu vůči pocení posílíte deodoračním mýdlem.
Nemáte-li možnost se během dne osprchovat, přibalte do kabelky alespoň dětské navlhčené ubrousky a antiperspirant ve spreji. Proveďte nezbytná hygienická opatření na toaletě či jinde, zkrátka až budete mít chvilku pro sebe.
7. Zastavte přísun kofeinu
Jednoduše proto, že kvůli němu pracují potní žlázy ještě usilovněji.
8. Zkuste šalvěj
Někteří lidé věří, že šalvěj dokáže zklidnit nervová vlákna a utlumit tak nadměrné pocení. Pokud vás také zaujala, zkuste následující recept:
Přidejte 4 lžíce šalvějových lístků do 2 hrnků (500 ml) vroucí vody. Nechte je louhovat 5 minut, čaj přeceďte a vypijte jej.
Nebo vyzkoušejte tuto variaci: smíchejte 5 lžic šalvějových lístků, 1 lžíci kozlíku lékařského a 1 lžíci přesličky. Přelijte bylinky jedním hrnkem (250 ml) vroucí vody a směs znovu přiveďte k varu. Nakonec ji přeceďte a čaj vypijte.
9. Koupejte ruce a chodidla v bylinkové lázni
Na ni budete potřebovat stejná množství eukalyptových lístků, dubové kůry, listů z ořešáku a lísky a mochny nátržníku. Smíchejte 5 lžic bylinkového mixu s 2 litry vody, směs 5 minut vařte a poté přidejte 1 litr studené vody. Ponořte ruce i nohy do lázně.
10. Pijte čaj z meduňky, máty nebo fenyklu
Tyto byliny pomáhají tlumit úzkost a strach, tedy stavy nervozity, během kterých se můžete potit více. Dejte si šálek před spánkem na klidnou noc i letní počasí, které si ještě pořádně užijete!