Vyplavuje se při stresových situacích, ale i při činnostech nadmíru příjemných jako je sex nebo sportovní aktivita. K čemu všemu je adrenalin potřeba?
Adrenalin doprovází zvětšené zorničky, bušící srdce a rychlejší dýchání
Adrenalin, odborně nazývaný též epinerfin, je hormon, který je produkován dření nadledvin. Zároveň patří mezi neurotransmitery, protože má co do činění s nervovým systémem. A jak to v těle s hormony bývá, i adrenalin působí na řadu orgánů a způsobuje mnoho fyziologických změn, jež jsou vidět už na první pohled. Má například vliv na srdce, které díky němu pracuje rychleji. Proto nám při adrenalinových situacích často buší srdce.
Plíce zase ventilují vzduch ve větší intenzitě, proto výrazněji a rychleji dýcháme. Vlivem adrenalinu se zásobují krví pouze životně důležité orgány, jako je srdce, mozek, plíce, játra a ledviny. Proto se dostavuje například červenání, nebo naopak výrazné blednutí. Do krve se také dostává více glukózy, která tělu dodává energii, abychom měli dostatek sil danou situaci zvládnout. Můžeme rovněž cítit napětí ve svalech. To je proto, že se při adrenalinu zužují cévy. Adrenalin působí i na oči. Máme je více otevřené a zvětšují se nám zorničky. To proto, abychom lépe zpozorovali přicházející nebezpečí. Vlivem adrenalinu se též více potíme, protože se tělo ochlazuje. Všechny tyto projevy můžeme zaznamenat v celé řadě situací, kdy tělo produkuje adrenalin, ať už jsou pozitivní, nebo negativní. Ten druhý případ typicky souvisí se zvýšenou mírou stresu a strachem. Adrenalin se však do těla vyplavuje i v kladných a příjemných situacích, například při vytrvalostních sportech či sexu.
V příjemné chvíli doprovází adrenalin i endorfiny
Adrenalin je důležitý hormon, který slouží primárně pro přirozenou obranu. Tím, že se vyplavuje, nás chrání před nebezpečím a ponouká nás, abychom se situací, do níž jsme se dostali, co nejdříve něco udělali. V krátkodobém horizontu je proto výborným sluhou. Adrenalin tělu velmi prospívá, protože eliminuje tvorbu rakovinných buněk, zvyšuje soustředěnost, zlepšuje paměť a stimuluje mozek. Zajímavostí také je, že účinky adrenalinu můžeme cítit dokonce po dobu 60 minut.
Různé zábavní atrakce patří mezi největší spouštěče „dobrého“ adrenalinu. U nás i v zahraničí existují dokonce takové, které zaručují adrenalinový zážitek přímo extrémní. Je známo, že adrenalin se do těla vyplavuje ve velkých výškách. Odvážlivcům proto jedna z nejvyšších budov světa, torontská CN Tower, nabízí vyhlídku ze 447 metrů výšky na plošině bez zábradlí. Adrenalin se rovněž vyplavuje při setkání tváří v tvář nebezpečí. Na mnoha místech světa si například můžete zaplavat s krokodýly ve skleněné kóji nebo v kleci v těsné blízkosti žraloků. Zážitkem je také jízda na zip line dráze ve vesnici Sarangkot v Himalájích, o které se tvrdí, že je to nejadrenalinovější, nejstrmější a nejdelší jízda na světě.