Převzít na sebe část starostí a zodpovědností za výchovu dítěte vašeho partnera není jednoduché. Pojem nevlastní matka nebo otec má často negativní podtext a to nejenom kvůli pohádkám o zlých macechách. Jak si ale vybudovat pevné pouto a vztah založený na úctě s dítětem vašeho partnera?
Fotogalerie
Život nevlastního rodiče může být náročný z mnoha důvodů. Cesta k srdci a vztahu plného pochopení s nevlastním dítětem je celkem dlouhá a dokáže být i trnitá. Také macecha, nebo otčím se jako nový člen již fungující rodiny může chvíli cítit odstrčený a nepotřebný.
Nevlastní dítě také nemusí nového partnera vůbec respektovat, může ho ignorovat, nebo se v jeho přítomnosti stydět. Napjaté vztahy mezi nevlastními rodiči i dětmi mohou také v určitých případech vést ke ochlazení citů mezi novými partnery. S nevlastním dítětem je přesto možné navázat dobrý vztah, který spojí vaši rodinu a umožní její plnohodnotné fungování.
Promluvte si
Pokud chcete, aby se váš vztah s partnerovým dítětem ubíral správným směrem, promluvte si spolu a ujasněte si pravidla a vzájemná očekávání. Zjistěte, jakou roli byste měli podle vašeho partnera hrát v životě jeho dítěte? O co byste se měli snažit a čemu se naopak vyhnout? Je lepší si hned ze začátku ujasnit pravidla hry, aby později nedošlo k nepříjemným nedorozuměním.
Hlavně pomalu
V knize Děti a rozvod amerického profesora psychologie Edwarda Teybera se uvádí, že může trvat i dva roky, než dítě začne akceptovat nevlastního rodiče jako autorit. Všechny děti jsou sice rozdílné, přesto se v žádném případě nevyplatí uspěchat „rodičovské povinnosti“. Dejte svému nevlastnímu dítěti čas si na vás zvyknout.
Poznejte se
Pokud je to možné, zkuste před začátkem společného bydlení nejdříve potomka svého partnera poznat. Jděte spolu ven, nebo do kina. Odvezte ho na setkání s přáteli, nebo na trénink. Věnujte si navzájem nějaký společně strávený čas, zajisté vám to pomůže získat lepší představu o jeho potřebách a pocitech.
Také myslete na to, že vaše nevlastní dítě má i druhého rodiče. Určitě se tak o něm nevyjadřujte neuctivě nebo dokonce i hanlivě. Snažte se naopak budovat vztah na vzájemném respektu a to často vyžaduje i nějaký čas.