V periodiku European Journal of Epidemiology vyšla studie o povolání, které prodlužuje život. Podle informací z 11 zemí a od víc jak 57 000 lidí se zdá, že nejlepší způsob, jak žít déle, je vstoupit do politiky.
Oxfordská univerzita píše na svém webu, že v posledních letech se prodlužování průměrné délky života v mnoha zemích s vysokými příjmy zastavilo a v těch nejchudších společenských skupinách se dokonce snížilo. Souvisí to nejen s pandemií covidu, ale i mnoha dalšími faktory. To vedlo vědce k otázce, jestli se elity dožívají vyššího věku.
Žijí elity déle?
Vědci pracovali s daty z 11 zemí, patří sem třeba Austrálie, Francie, Rakousko, Německo, USA a Velká Británie. Vesměs šlo o údaje z let 1945 až 2014. Předmětem zkoumání bylo 57 561 politiků, z nichž 40 637 už zemřelo. Každý byl porovnáván podle toho, jaká byla délka dožití v jeho generaci, respektive v období, kdy žil.
Ukázalo se, že téměř ve všech zemích se v 19. a na začátku 20. století politici dožívali tolik let, jako běžná populace. Jenže v průběhu 20. století se mezi těmito dvěma skupinami začaly rozevírat nůžky. V současné době se rozdíly v očekávané délce života pohybují od přibližně 3 let ve Švýcarsku do 7 let v USA. Proč je tomu tak?
Proč žijí politici déle?
Kdyby chtěl někdo namítat, že politici víc vydělávají a tudíž žijí lépe, není to tak docela pravda. Podle vědců se tato platová nerovnost začala objevovat až v 80. letech minulého století. „Je zajímavé, že mezery v úmrtnosti, které dokumentujeme, se obvykle začaly zvyšovat o půl století dříve než dobře zdokumentovaný nárůst příjmové nerovnosti z 80. let,“ říká spoluautor studie Laurence Roope.
Rozdíl může být ve zdravotní péči a v dostupnosti lepších léčebných postupů pro zdravotní potíže, které pravděpodobněji postihnou politiky. Jde zejména kardiovaskulární onemocnění. Ale ve hře je také to, že po zavedení nových metod kampaně (včetně televizního vysílání a sociálních médií) se změnil typ lidí, kteří vstupují do politiky. A prostě jde o odolnější jedince...
Zdroj informací:
European Journal of Epidemiology: The comparative mortality of an elite group in the long run of history: an observational analysis of politicians from 11 countries