Jedna z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna byla vzdělaná, hudebně, pohybově i jazykově nadaná, měla skvělý původ a myslelo jí to. Přesto ji světově proslavil až snímek, ve kterém se jako první herečka v historii filmu svlékla. Víte, kdo byla Hedy Lamarr, hvězda filmu Extase?
Hedy Lamarr (9. listopadu 1914 - 19. ledna 2000) pocházela ze zámožné židovské rodiny. Její otec byl ředitelem banky, zatímco matka pocházela z aristokratické rodiny. Měla být po kom talentovaná, maminka totiž byla koncertní pianistkou. Mladé slečně se dostalo skvělého vzdělání. Studovala jazyky, chodila na balet, hrála na klavír. Dokonce se u ní projevilo i technické nadání. Je tomu právě 105 let, kdy se narodila Hedwig Eva Marie Kiesler, budoucí hollywoodská hvězda.
Fotogalerie
Kariérní začátky
Po skončení střední školy začala Hedy studovat herectví na škole Maxe Reinhardta (vlastním jménem Maximilian Goldmann) v Berlíně. Točit filmy začala již ve svých šestnácti letech. Během dvou let natočila dokonce čtyři filmy.
Přelomový film Extase
Vrchol její kariéry přišel roku 1932 s filmem Extase, do kterého ji obsadil český režisér Gustav Machatý. Šlo sice o umělecky hodnotný film, ale celosvětovou pozornost vzbudil především erotickými scénami.
Film způsobil skandál. Diváky pobuřoval, ale i vzrušoval. Bylo to totiž poprvé, kdy se ve filmu objevila ženská nahota. Většinou tak tyto scény byly vystřiženy. Pro společnost to tehdy byl šok, snímek odsoudil i papež Pius XII. V Německu film zakázal Adolf Hitler. Příběh mladé vdané ženy, kterou manžel nedokáže uspokojit, a tak hledá útěchu v náručí jiného muže, aby se následně realizovala v mateřství, byl pro ně asi moc…
Manželství s žárlivcem
Poprvé se vdala za o třináct let staršího německého zbrojního magnáta Friedricha Mandla. Manžel však byl chorobně žárlivý a tropil jí neskutečné scény. Navíc mu vadil film Extase, jehož kopie se snažil skoupit a zničit. Hedy jeho neustálé střežení nevydržela. V převlečení za služku utekla do Francie a roku 1937 se na dálku nechala rozvést.
Cesta do USA
Ve 23 let se Hedy vydala do Spojených států amerických. Na své cestě se seznámila s L. B. Mayerem, šéfem společnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Ten ji angažoval do několika filmů a také jí vymyslel pseudonym Hedy Lamarr.
Nejkrásnější žena světa
V USA se ve své době stala hvězdou první velikosti, a to především díky filmu Samson a Dalila (1949). Novináři ji označili za nejkrásnější ženu světa. Její tvář se stala předlohou pro Sněhurku Walta Disneyho nebo Kočičí ženu.
Milostný život
Během života byla šestkrát vdaná. Se třetím manželem Johnem Loderem měla dvě děti, dceru Denise a syna Anthonyho. S druhým manželem adoptovala syna Jamese, jehož však posléze předala do výchovy jiné rodině. Po posledním rozvodu roku 1965 se stáhla do ústraní a žila ve státě Florida.
Konec života
Hedy těžce snášela ztrátu své bývalé krásy. Trpěla depresemi a ztrácela zrak. Zemřela 19. ledna 2000 ve věku 85 let na selhání srdce a její syn ji na její přání nechal pohřbít na centrálním hřbitově ve Vídni.
Kdo vlastně byla…
Hedy Lamarr však nebyla pouze herečkou. Byla totiž i technicky schopnou autorkou několika vynálezů. S podporou Howarda Hughse, majitele letecké továrny, navrhla lepší konstrukci křídel letadel. Vymyslela rozpustné šumivé tablety nebo svítivé obojky pro psy.
Jejím největším vynálezem však byl systém pro tajnou komunikaci, tzv. FHSS (Freqency Hopping Spread System). Za svůj vynález nikdy nic nedostala, ale své satisfakce se dočkala. Roku 1997 bylo v USA Hedy Lamarrové jako jediné herečce uděleno čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.