Byl americkým spisovatelem, kritikem a editorem. Zajímal ho vesmír a kryptografie. V jeho díle však převažovala mystika a záhady. Jeho život a tvorba ovlivnily a stále ovlivňují generace autorů po celém světě. Dobře znám je jako první americký autor, který si vydělával na živobytí pouze psaním. Před 111 lety se narodil Edgar Allan Poe.
Známým se stal především coby básník a autor krátkých povídek. Většinou šlo o příběhy velmi temné až hrůzostrašné a mysteriózní. Jeho život nebyl nijak lehký. V nízkém věku osiřel. Bojoval s mnoha démony. Bylo v něm mnoho protikladů. Temná stránka nakonec zvítězila.
Fotogalerie
Těžký start do života
Edgar Allan Poe (19. ledna 1809 – 7. října 1849) se narodil v Bostonu, v americkém státě Massachusetts, do rodiny herců Elizabeth a Arnolda Poe coby druhý syn. Roku 1810 Edgarův otec rodinu opustil a následujícího roku zemřela jeho matka.
Osiřelý chlapec se tak dostal do rodiny Allanových, u kterých vyrostl, přestože ho nikdy neadoptovali. Již tehdy se dostal do sporu s nevlastním bratrem kvůli dluhům z hraní a nákladům na jeho vzdělání. Ostatně s nedostatkem peněz se potýkal celý život. Začal studoval na Univerzitě ve Virginii, ale po roce ji právě kvůli penězům opustil.
Autorské začátky
Po neúspěchu ve studiu se Edgar roku 1827 nechal zapsat k armádě. A tehdy také začala jeho spisovatelská kariéra. Jeho prvním dílem byl Tamerlán a jiné básně. Ani kariéra v armádě nevyšla, když odešel z West Pointu, aby se definitivně stal básníkem a spisovatelem. Zaměřil se na prózu a pracoval pro několik časopisů i deníků. Hodně se přitom stěhoval. Žil například ve Philadelphii, Baltimoru nebo v New Yorku.
Sňatek se sestřenicí
Roku 1836 získal zvláštní povolení, aby se mohl oženit s třináctiletou sestřenicí Victorií Clemm, se kterou prožil jedenáct let manželství až do její smrti v pouhých čtyřiadvaceti letech. V době svatby mu bylo 26 let. Pár spolu neměl žádné potomstvo.
Dílo, které se stalo kultem
V lednu 1845 vydal Poe dnes světově známou sbírku básní Havran. Také plánoval vlastní časopis The Penn (později přejmenovaný The Stylus), ale než stačil spatřit světlo světa, Poe zemřel.
Jeho další známá díla jsou například báseň Zvony nebo Eldorado. Sbírky povídek Grotesky a arabesky či povídky jako Vraždy v ulici Morgue, Odcizené dopisy, Jáma a kyvadlo, Vrah jsi ty! nebo Smrtihlav.
V Evropě se Poe stal známým především díky překladům Charlese Baudelaira či Stephana Malarmé. Vliv zanechal Poe na dílech mnoha pozdějších autorů, např. Arthura Conana Doyla či Fjodora Dostojevského, stopu po jeho díle najdeme například i u Ray Bradburyho. Za jeho skutečného následovníka však můžeme považovat Howarda Phillipse Lovecrafta, který jeho morbidnost přivedl až do extrému.
Bizarní smrt
V duchu jeho děl se nesla i jeho smrt. 3. října 1849 byl nalezen opilý a zřejmě i pod vlivem omamných látek v ulicích města Baltimore. Upadl do kómatu, z něhož se už neprobral. Zemřel 7. října 1849. Bylo mu pouhých 40 let.