Jsou lidé, kteří se na jaro vůbec netěší. A mají k tomu celkem zásadní důvod. Pravidelně je totiž trápí jarní únava. Není divu, protože nejenom dlouhodobý nedostatek slunce a světla, ale také málo vitaminů, minerálů a pohybu dokáže s organismem pěkně zamávat. Jak tedy znovu získat ztracenou energii?
Jarní únava úzce souvisí s biorytmy člověka. Navíc si tělo vybírá daň za dlouhodobě nedostatečný sluneční svit a s ním spojenou sníženou tvorbu vitaminu D. Přechod mezi zimou a jarem nepříznivě působí také na psychicky méně odolnější jedince. I když se v tomto období začíná objevovat čerstvá zelenina, nepokryje svým obsahem množství živin, které vyčerpaný organismus potřebuje.
Změna jídelníčku
Na jarní únavu má vliv i to, co jíme. To věděli už naši předkové, kteří po jednotvárném a zatěžujícím jídelníčku v zimním období zařazovali na jaře do stravovacího režimu půst. Z dnešního pohledu je vhodné vybírat hlavně nízkotučná jídla, zcela vyloučit uzeniny, tučná masa a také tučné mléčné výrobky. V jídelníčku by se měly objevit luštěniny, brambory, rýže, zdravé obiloviny, hodně zeleniny a menší množství ovoce. Jídla by měla být připravená jednoduše, bez zbytečných kořeněných přísad, aby nezatěžovala zažívací orgány.
Všudypřítomný stres
Jedním z významných spouštěčů jarní únavy je stres. Když je člověk unavený, může ho bolet hlava, svaly, klouby, do ničeho se mu nechce. Postupně začne být podrážděný, protože leckdy netuší, co se s ním děje, což je stresový stav sám o sobě. K tomu se mohou objevit pracovní problémy nebo starosti v rodině. Stres samozřejmě roste úměrně s nedostatkem odpočinku.
5 tipů, jak bojovat s jarní únavou
Pokud se momentálně cítíte unavení, nesoustředění, nemáte chuť k jídlu a často vás bolí hlava, je dost možné, že vám jarní únava klepe na dveře. Máme pro vás pár tipů, jak ji přežít bez následků:
1. Nezbytný odpočinek
Nedostatek spánku je jedním ze základních důvodů oslabené imunity. Snažte se proto spát alespoň 7 hodin denně. Místo práce o večerech nebo víkendech raději odpočívejte nějakou relaxační činností. Ať už u zajímavého filmu, knihy nebo u oblíbené hudby. Relaxovat můžete o samotě, ale příjemnější to bude s vašimi nejbližšími, kteří vás zaručeně přivedou na jiné myšlenky.
2. Hýbejte se
Tělo, zlenivělé po zimě, se sotva ubrání jarní únavě, pokud ho nezačnete trénovat. Zpočátku jsou ideální alespoň dvacetiminutové procházky na čerstvém vzduchu. Později můžete o víkendu vyrazit na delší výlet. Uvidíte, jak vám pobyt v přírodě udělá dobře. Kdyby nic jiného, alespoň si pročistíte hlavu a bude se vám lépe spát. Hýbat byste se měli i doma, ať už na nějakém domácím cvičebním stroji nebo při online lekci, kterých se dá na internetu najít dost.
3. Nezbytné slunce
Jarní únavu vám pomůže zažehnat i pár dní volna. S cestováním za sluníčkem je to letos poněkud problematické, ale bohatě postačí, pokud během slunečných dnů u nás nebudete sedět doma, ale vyrazíte ven doplňovat sluneční deficit a s ním i nedostatek vitaminu D.
4. Zbavte se závislostí
Zkuste se zamyslet nad tím, zda tělu nějakým způsobem neubližujete. Kouříte? Právě jarní únava může být nejvhodnějším obdobím, proč s tímto zlozvykem přestat. A platí to i o alkoholu. Byť se říká, že jedna sklenička vína denně nevadí, ba naopak, vaše játra i ostatní zažívací orgány nejspíš budou jiného názoru.
5. Nebojte se změn
Máte pocit, že se váš život nese ve stereotypním duchu? I to může být důvod, proč vás semlela jarní únava. Chybí vám totiž impulz, jakékoli rozptýlení, které poskytuje možnost přemýšlet o něčem jiném než o každodenních starostech. Možná by to chtělo nového koníčka anebo si pořiďte zvířecího kamaráda, který je ideálním lékem na smutky i deprese, a to nejenom ty jarní...