Close search

Nádech a výdech aneb Co se může stát, když budete nesprávně dýchat

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Bolí vás záda, cítíte se unavení a nemocní? Ruku na srdce, kdo by si hned nepředstavoval tragický scénář. Jenže za obdobnou nemohoucností se může skrývat zdánlivě obyčejný problém. Zkrátka jenom špatně nebo nedostatečně dýcháte. Co s tím?

Je dobré si uvědomit, že správné dýchání podporuje řadu důležitých funkcí v těle. Však také nadechnutí je první věc, kterou udělá miminko hned po narození. Tak se totiž do těla dostane kyslík, díky kterému buňky pracují na plné obrátky.

Úsporný režim

Je to jako s nevhodným stravováním, kdy tělo pozná, že se něco děje a přepne do úsporného režimu. Stejně tak, když nedostatečně dýcháte, buňky začnou s kyslíkem šetřit, takže po nějaké době se budete cítit unavení. Navíc se u vás mohou objevit výkyvy nálad nebo dokonce deprese, což je reakce na nedostatečné okysličení mozku. Důsledkem nesprávného dýchání ale může být i fakt, že špatně spíte a nedokážete se soustředit. Naštěstí se dá správnému dýchání poměrně snadno naučit.

Otestujte se

Zda dýcháte správně, zjistíte jednoduchým testem. Postavte se k zrcadlu a dýchejte tak, jak jste zvyklí. Zvedají se vám ramena a pohybuje hrudník, zatímco břicho se ani nehne? Jestli vidíte přesně tohle, jedná se o tzv. mělké dýchání a vy dýcháte tak na čtvrtinu svých možností. Způsob dýchání lze ověřit ještě takto: položte si pravou ruku na hrudník a levou na břicho. Která ruka se vám při dýchání zvedá více. Jestli pravá, je to špatně, protože dýcháte mělce do hrudi. Pokud levá, buďte v klidu, dýcháte správně do břicha.

Příčiny mělkého dýchání

Patří sem například špatné držení těla, nedostatek pohybu, obavy, stres, znečistěné prostředí, a důvodem pro tento typ dýchání může být i těsné oblečení. Tím, že si všelijak ulevujeme, neumíme se správně narovnat, zapomínáme prodýchávat, nezapojujeme do dechové práce hluboký stabilizační systém páteře, což je soubor vnitřních svalů, který vzájemnou spoluprací udržuje stabilní trup. Pokud hluboký stabilizační systém funguje správně, kromě jiného nám zabezpečuje právě i správné dýchání.

Je to o nose

Ke správnému dýchání platí pravidlo, dýcháme nosem, nikoli ústy. A má to i zdravotní důvody. Při nádechu nosem se uvnitř zachytí různé nečistoty, které se tak nedostanou dál do těla, a navíc se v zimě vdechovaný vzduch alespoň trochu ohřeje, čímž částečně snížíte hrozbu nachlazení. Dýchání nosem se učte pomalu a pečlivě. Zpočátku se vám může stát, že při větší námaze pohybovou aktivitu neudýcháte. Nevadí, klidně ji prodýchejte ústy a jakmile chytíte druhý dech, začněte znovu dýchat nosem.

Trénink dýchání

V domácích podmínkách můžete zkusit několik jednoduchých pravidel. Posaďte se do tureckého sedu a snažte se udržet rovná záda. Rovněž hlava by měla být ve vzpřímené poloze. Po té vydechněte ústy z plic všechen vzduch, nikoli ovšem s otevřenými ústy, ale jako byste chtěli něco odfouknout. Následně se zvolna nadechujte nosem a počítejte do čtyř. Zadržte dech a znovu počítejte, tentokrát do sedmi. Pak pomalu vydechujte ústy všechen vzduch z plic, stejnou technikou jako v prvním případě, a počítejte do osmi. Tento postup opakujte čtyřikrát. Počítání se snažte dodržet, a pokud budete mít v jednotlivých fázích problém udržet dech, zkuste je zrychlit. Cvičení je vhodné provádět minimálně dvakrát denně.

Cvičte kdekoli

Správné dýchání nemusíte programově trénovat jenom doma, ale dá se provozovat kdekoli, v práci, v tramvaji, ve frontě... Stačí, když se narovnáte, hrudník mírně tlačíte dolů, s ním současně stahujete ramena dozadu a nadechujete se do břicha. Proces je to sice dlouhodobý, ale když vytrváte, budete se nejenom cítit podstatně lépe, ale současně i opticky zeštíhlíte, protože správné dýchání vám pomůže narovnat tělo.

Nejčtenější články