Close search

Niksen aneb Proč je dobré občas nic nedělat. Zkuste to a uvidíte, co se stane

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Každý den kolem nás proudí stovky nových informací, jsme účastníky řady různých situací, obvykle více či méně stresových, řešíme spoustu rozličných úkolů a velmi často nevíme, kde nám hlava stojí. Poznáváte se?

Výše popsané je cesta do pekla zvaného vyhoření. A to nikdo nechce. Řešení se přitom nabízí značně jednoduché.

Jak nic nedělat

Víte, proč jsou Holanďané pohodáři? Protože praktikují niksen, neboli nicnedělání. Jak uvedla Carolien Hamming, výkonná ředitelka koučovacího centra v Nizozemsku, které pomáhá klientům zvládat stres a zotavit se z vyhoření, tento výraz doslovně znamená nedělat vůbec nic, nebo dělat něco, ale bez jakéhokoli smyslu.

Abyste si dokázali představit, o čem niksen je, vzpomeňte si na to, když jste třeba jen tak seděli a poslouchali hudbu, nebo se dívali kolem sebe, to vše bez jakéhokoli účelu. Zkrátka jste jen tak „byli“, aniž byste tím čehokoli chtěli dosáhnout. Provozujete občas tyto činnosti ? Pokud ano, pak cvičíte niksen.

Jenom zkrátka seďte na židli nebo se dívejte z okna,“ říká Ruut Veenhoven, sociolog a profesor na univerzitě v Rotterdamu, který se dlouhodobě zabývá výzkumem štěstí. „Takové chvíle odpočinku a relaxace lze kombinovat s nějakou poloautomatickou činností jako je například pletení,“ dodává. Ale pozor, to neznamená, že se musíte naučit plést, existuje spousta dalších podobných aktivit. Vždy by to měla být taková, která bude nejvíc vyhovovat vám.

Výhody niksen

Ani Nizozemsko se k niksen zpočátku nestavělo pozitivně. Obyčejné zevlování, koukání do ničeho bylo bráno jako projev lenosti. Jenže stoupající stresová křivka a zdravotní dopady negativního fenomenu, jakým zmíněný syndrom vyhoření bezesporu je, přinutily svět, aby začal se stresem bojovat. A právě nicnedělání se považuje za jednu z úspěšných taktik, jak se s ním snadno vypořádat. Víte, co se stane, když podle niksen zpomalíte? Nic lepšího, než že se vám například zmírní pocity úzkosti, které jdou často se stresem ruku v ruce. K tomu připočítejte fyzické plusy, a sice, že budete pomaleji stárnout, zlepšíte si imunitu, takže se vaše tělo dokáže lépe vyrovnat s některými zdravotními problémy.

Podle profesora Veenhovena niksen pomáhá lidem přicházet na nové nápady. „I přesto, že nic neděláme, náš mozek stále zpracovává informace a uvolněnou kapacitu může využít k řešení věcí, které nás trápí,“ podotýká.

Takže vyrazte si jen tak na procházku, nebo si lehněte a koukejte do stropu, třeba přijdete na něco opravdu skvělého, co vám změní život.

Nejčtenější články