Close search

Jak vedro ovlivňuje život: Podle vědců zhoršuje myšlení, náladu a spánek. Řešením je i dostatečná hydratace

Freepik Zdroj: Freepik

Rostoucí teploty mohou zvýšit hladinu kortizolu a spustit stresové reakce. Magazín Psychology Today píše o studii, podle které v extrémně horkých dnech stoupá počet návštěv na pohotovosti kvůli duševním poruchám. Lze s tím něco udělat?

Možná znáte ten pocit, že když je vedro, nic se vám nechce a práce vám vůbec nejde. Prudké výkyvy teplot totiž mohou ovlivnit i kognitivní funkce a produktivitu. Proč je tomu tak?

Jak (ne)přežít vysoké teploty

Vzhledem k tomu, že se vysoké teploty vrátily, řekneme si něco o tom, jak extrémní horko ovlivňuje nejen naše fyzické, ale také duševní zdraví. Vysoké teploty totiž zvyšují hladinu kortizolu, což může vyvolat stresové reakce. Člověk pak hned lépe chápe postavu Michaela Douglase ze slavného filmu Volný pád (1993)... Část nervového systému zodpovědná za relaxaci se při vyšších teplotách stává méně aktivní, takže jsme náchylní ke stresu.

Mezi běžné vedlejší účinky tepla na duševní zdraví patří apatie, změny ve spánku, hlavně nespavost, zvýšená podrážděnost, hněv, úzkost a deprese. Podle studie publikované v JAMA Psychiatry, kterou odborníci provedli na více než 2 milionech lidí, stoupá v horkých dnech počet lidí, kteří navštěvují pohotovost kvůli potížím s duševním zdravím.

A nejen to. I další studie poukazují na sníženou schopnost jasně, rychle a efektivně myslet, když je tělo přehřáté. Řešením je samozřejmě udržovat doma či na pracovišti nižší teploty, ale také je dbát na hydrataci. Dostatek tekutin může pomoci snížit dopad tepla na duševní zdraví.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: How Heat Can Affect Your Mental Health
Jamanetwork.com: Association Between Ambient Heat and Risk of Emergency Department Visits for Mental Health Among US Adults, 2010 to 2019

Nejčtenější články