Kreslíte si po okraji poznámkového bloku? Při telefonování, na poradě, obchodní schůzce? Dobře děláte. Ve skutečnosti totiž nejde o jen tak nějaké čmárání, ale neverbální zprávy, které nevědomě vyplouvají z naší mysli. Jednotlivé obrázky pak symbolizují naše pocity, myšlenky a vnímání ve vizuální podobě.
Z výzkumu provedeného psychologem Robertem Burnsem vyplývá, že muži obvykle kreslí geometrické tvary jako jsou čtverce nebo kruhy, zatímco ženy mají tendenci malovat květiny nebo obličeje. I když mnozí tuhle činnost považují za bezduché čmárání, existuje pár výhod, proč bychom si měli občas čmárat.
Smysl pro kreativitu
Je obecně známo, že kreslení, a klidně to mohou být jen drobné čmáranice, rozvíjí smysl pro kreativitu. Ta je ovládána pravou mozkovou hemisférou, která je, laicky řečeno, odpovědná za intuitivní schopnosti, vizuální představivost nebo abstraktní myšlení. Kreslení tak napomáhá rozvoji představivosti, fantazie i určitých vizí. Je to současně činnost, která umožňuje mozku rozvíjet jeho další schopnosti.
Soustředěnost
Vědci zjistili zajímavou věc, a sice, že se při čmáranicích lidé dokáží více soustředit. Ve srovnání s těmi, kteří si poctivě dělají poznámky, si kreslící lidé údajně vybaví o celých dvacet devět procent víc informací. Takže kromě toho, že byste například měli zapomenout na multitasking, který je doslova zabijákem soustředěnosti, vybavte se třeba při telefonování papírem, tužkou a zcela určitě si vzpomenete na vše, co jste chtěli říct.
Jedinečná očista
Jednou z hlavních výhod této činnosti, vlastně můžeme klidně říci i arteterapie, je vnitřní očista člověka, kterou bychom si měli dopřát všichni po nějakém traumatickém zážitku. Když si jen tak kreslíte, pomůžete své mysli proniknout do hluboce skrývaných emocí, které tak lépe vyvěrají na povrch. Tenhle efekt časem pomůže uvědomit si souvislosti s tím, co se vám stalo i jak se podobných problémů vyvarovat příště.
Je to zkrátka vtipné
Všichni se čas od času potřebujeme zasmát. To platí zejména tehdy, když se cítíme unavení a bez energie. Stává se vám to pravidelně? Pak si vždy vezměte tužku a začněte čmárat. Když kreslíte, podvědomě aktivujete nadhled, určitou nadsázku a to zejména v případě obličejů. Nezavrhujte karikatury, ať už nadřízených nebo členů rodiny, kteří vás momentálně štvou. Uvidíte, jak se vám uleví...
Zbavíte se úzkosti
Jednou z nesporných výhod čmárání je fakt, že vás přinutí se soustředit tady a teď. Vytváření náhodných obrázků vás nevědomky zbavuje úzkosti z různých očekávaných situací, ze kterých máte obavy. Proto je užitečné čmárat si před testem, zkouškou nebo pracovním pohovorem.
Řešení problémů
Říkáte si, jak může čmárání vyřešit moje problémy či najít cestu ke zdárnému řešení nějakého úkolu? Docela snadno, kreslení zdánlivě nesmyslných věcí vás odvede od myšlenek utopených ve vaší aktuální situaci a umožní tak vašemu podvědomí nastartovat mysl jinak a tím i vyřešit dané problémy nebo úkoly.
Sebepoznání
Během kreslení náhodných čar, tvarů nebo tváří máte jedinečnou příležitost k sebepoznání. Všímejte si toho, co kreslíte a jak to kreslíte, protože vám takový vizuální obraz může snadno prozradit věci, které skrýváte ve svém nitru i sami před sebou Nehleďte na to, jestli kolečko skutečně připomíná kolečko a kytka kytku, spíš pátrejte po smyslu. Často se tak totiž objevují věci, které třeba nemáte vyřešené, což vám brání jít v životě dál...