Pokud existuje jedna věc, na které bychom všichni potřebovali pořádně zapracovat, pak je to rozhodně schopnost soustředit se. Že něco zvládneme a pořádně se na to soustředíme, je totiž často mnohem snazší v rovině teoretické, než praktické. S pomocí následujících deseti tipů by se vám to ale mohlo podařit.
Není nic horšího, než když sedíte nad úkolem a nejste schopni se do něj ponořit. Myšlenky vám neustále odplouvají jinam a soustředění si nejspíš vzalo dovolenou. Jenže možná mu brání pár věcí, které byste na sobě a kolem sebe měli změnit. A které to jsou?
1. Zbavte se rozptylujících věcí
Začněte zcela jednoduchými věcmi, jako je přestěhování se do klidného a tichého prostoru, ve kterém za sebou můžete zavřít dveře. Vypněte zvonění na telefonu, stejně jako oznámení sociálních sítí a mailové zprávy. Požádejte okolí, ať již kolegy nebo rodinu, aby vás po určitou dobu nerozptylovali.
2. Káva v malých dávkách
Pití kávy nebo jiných kofeinových nápojů v malých dávkách může mít podle jedné studie pozitivní vliv na schopnost soustředění. Klíčem k využití výhod kognitivních vlastností kofeinu je jejich konzumace s mírou, protože pokud vypijete příliš mnoho šálků kávy, může se dostavit pocit úzkosti či nervozity, což obecně snižuje soustředění.
3. Zkuste techniku Pomodoro
Asi netřeba připomínat, že správné soustředění vám pomůže udělat za kratší dobu více práce. Jelikož, jak víme, to není vždy jednoduché, existuje pár metod, jak soustředění dosáhnout. Jednou z nich je i technika Pomodoro, která vám pomůže natrénovat mozek, aby se plně věnovat po určitý čas jenom daným věcem. Stačí, když si nastavíte budík na 25 minut a pustíte se do práce. Jakmile zazní bzučení, udělejte si pětiminutovou přestávku. Pak si znovu nastavte budík na stejnou dobu a pracujte. Po čtyřech kolech si následně udělejte dvaceti až třicetiminutovou přestávku.
4. Tabu jsou sociální sítě
Už jsme to zmínili, ale přesto znovu. Sociální sítě jsou největší rozptylovač myšlenek. Pokud se máte soustředit, rozhodně není možné, abyste se každých pět minut dívali, co je nového na Instagramu nebo Facebooku. Pomůže, pokud je na určitou dobu zablokujete speciálními aplikacemi, ve kterých se dá zvolit den a čas, v nichž budou pro vás tabu.
5. Palivo pro tělo
Mít hlad a ještě vztek, že vám to nejde je poněkud vražedná kombinace soustředění. Proto rozhodně neodkládejte jídlo, ani ho nevynechávejte. Snažte se jíst dostatek bílkovin, komplexních sacharidů i zdravých tuků. Nezapomeňte na čerstvé ovoce, zeleninu a ořechy. Stejně tak je nezbytná dostatečná hydratace.
6. Dopřejte si dostatek spánku
Není žádným tajemstvím, že řadu dospělých lidí trápí nespavost. Pokud míváte pár dní špatné sny, budíte se, ale pak zase delší dobu spíte jako miminko, nic se neděje. Dlouhodobý nedostatek spánku ale může negativně ovlivnit nejenom schopnost soustředit se, ale i krátkodobou či dlouhodobou paměť. Chcete-li zlepšit spánek, zkuste omezit odpolední počet káv a před spaním vypněte všechna elektronická zařízení, jejichž světlo může stimulovat váš mozek a bránit v usnutí.
7. Stanovte si krátkodobé cíle
Pokud se nedokážete soustředit proto, že stojíte před složitým projektem, zkuste si ho rozdělit na menší části. Jde o to, že na dílčí úkoly se lépe soustředíte a práce vám půjde snáz od ruky.
8. Udržujte mysl v přítomném okamžiku
Rádi se v myšlenkách zatouláte jinam, než byste měli být? Nebojte se, rozhodně nejste sami. Lidé se obecně rádi nechávají rozptylovat. Je ale důležité poznat, kdy se vaše mysl rozhodne utéct od úkolu, abyste ji mohli zase přivolat zpět. Jinými slovy, když vám myšlenky od technického úkolu sklouznou k romantické knize, je třeba si říci, knihu si dočtu, až dodělám úkol. A jste nohama zpátky na zemi...
9. Vytvořte si seznam úkolů
Pro jeho sepsání si vyberte dva tři klíčové úkoly a ty dejte na začátek. Po té seřaďte zbývající položky podle důležitosti. Tento postup vám umožní řešit naléhavé úkoly, když je váš mozek čerstvý a máte dostatek energie na to je zvládnout.
10. Zaměřte se na podobné úkoly
Podle nedávných výzkumů je zabijákem soustředění multitasking, tedy přeskakování z jednoho úkolu na další, ovšem diametrálně odlišný. Jde o to, že při takové činnosti musíte znovu nastartovat soustředění, což vám ubírá neskutečné množství energie. Jestliže nemáte zbytí, zkuste si seřadit jednotlivé úkoly tak, aby byly obsahově podobné a vy jste se nemuseli do každého zvlášť nořit...