Magazín Heritage Daily píše o nové studii, která se zaměřila na hroby vladařů z takzvané doby temna. Je mezi nimi i legendární král Artuš?
Studie vyšla v časopise Journal of the Royal Society of Antiquaries of Ireland a díky ní se povedlo identifikovat pravděpodobné místa pohřbů až 65 britských králů a panovníků z doby temna. Tu ohraničuje pád Římské říše a jde vlastně o raný středověk.
Zapomenutí britští králové
Po rozpadu Římské říše se východ a jih Anglie rozdělil na desítky malých království, kterým vládli anglosaští králové plně nebo částečně germánského původu. Na západě a severu se zase objevily královské dynastie převážně keltského, domorodého britského nebo irského původu.
Před již zmiňovanou studií byla identifikována pouze hrstka pohřebišť britských panovníků z doby po pádu Římské říše. Nyní archeologové vědí o 20 královských pohřebních komplexech, z nichž některé obsahují až pět hrobů. Pocházejí pravděpodobně z 5. a 6. století našeho letopočtu. To, že jedná o královské hroby, dokazuje neobvyklý design, který vykazuje vyšší status než jiná pohřebiště temného věku. Všechny mají obdélníkový nebo čtvercový příkop, který mohl mít původně brány a oplocení. A právě to je vyčleňuje z tisíců již nalezených hrobů.
Studii vedl profesor Ken Dark z Univerzity v Readingu, který díky výzkumu mohl určit ty, jenž obsahují ostatky králů. Je mezi nimi i slavný Tintagel v Cornwallu, který si nárokuje na to, že je místem posledního odpočinku legendárního krále Artuše. „Předtím jsme si nebyli vůbec vědomi velkého počtu pravděpodobných královských hrobů přetrvávajících z postřímské západní Británie,“ cituje Kena Darka magazín Heritage Daily. Na výzkumníky teď ale čeká další složitá práce, k jednotlivým pohřebištím bude potřeba přiřadit také jména vladařů.
Zdroje informací:
BBC.co.uk: Archaeology: The final resting place of British kings discovered
Heritagedaily.com: New study identifies the likely burials of up to 65 British Kings