Caroline Astorová, manželka bohatého novinového magnáta Williama Waldorfa Astora, zemřela 30. října 1908. Kdo nedostal pozvánku na její večírek, v té nejvyšší newyorské společnosti nic neznamenal.
Ještě před sňatkem s Williamem Astorem, který byl mimo jiné vnukem amerického kožešinového magnáta Johna Jacoba Astora, patřila Caroline Schermerhornová k aristokracii. Jako dcera bohatého obchodníka měla totiž kořeny v holandské šlechtě. Dostalo se jí kvalitního vzdělání, vyrůstala obklopena chůvami a procestovala celou Evropu.
Královna vyšší společnosti
Caroline a William žili nějakou dobu i ve Velké Británii, kde díky svým prostředkům získali britské občanství a dostali se do místní šlechty. Ale tohle byla jenom zastávka na cestě za newyorskou společností, kterou Caroline ovládla na téměř čtyři desetiletí.
Byla nekorunovanou americkou královnou a pozvání na jeden ze slavných plesů paní Astorové bylo vrcholným symbolem společenského postavení. Od 70. let 19. století do začátku nového století šéfovala paní Astorová tisícům večírků ve svých honosných sídlech na Páté Avenue. Mezi pozvanými byli jenom ti, které považovala za hodné, později se jim začalo přezdívat „400“. Patřili sem jenom lidé, které paní Astorová a jí podobní vnímali jako „starý New York“. A tedy staré peníze, které pocházely z holandských a anglických kořenů.
Paní Astorová se rozhodla do svého exkluzivního klubu zařadit 25 rodin, všechny v té době vlastnily jmění ve výši nejméně 1 milion dolarů, což by dnes byl víc než dvaceti násobek. Tyto rodiny dostávaly pozvánky na všechny slavnosti a mohly si přivést čtyři přátele. Ovšem ze stejné vrstvy. Místa pro ně bylo dost, na ples k paní Astorové se pohodlně vešlo 1000 lidí a k tomu služebnictvo.
Kdo byla paní Astorová
Paní Astorová ignorovala rodiny s takzvanými novými penězi, tedy ty, které jmění ještě jenom vydělávaly. Tím se dostala do sporu třeba s klanem Vanderbiltových. Rozepři s Alvou Vanderbiltovou nakonec skončila jen proto, že její dcera Carrie Astorová chtěla být pozvána na ples Vanderbiltů. Nemohla jít, protože Alva nikdy nedostala pozvánku od paní Astorové. Ta nakonec ustoupila a to byl počátek konce její vlády nad smetánkou New Yorku.
Není bez zajímavosti, že paní Astorová, která přinesla evropské společenské normy do Velkého jablka, včetně navazování vztahů a dohadování sňatků na plesech, a udávala tón místní honoraci, nebyla považována za krásku. Měla výrazné rysy, zavalitou a krátkou postavu a tmavé vlasy, které si zřejmě barvila. Neměla ráda své fotografie, které by mohly vzniknout bez její kontroly. I proto neexistuje mnoho snímků paní Astorové.
Mezi další zvláštnosti slavných plesů patřilo několik pravidel, které musely dodržovat zejména ženy. U paní Astorové se nesmělo mluvit o nohách nebo o jakýchkoli částech těla, povolené bylo třeba počasí. Dáma se také nikdy nemohla octnout s příslušníkem opačného pohlaví osamotě. A zapovězeno bylo i jakékoli ukazování kotníku nebo lýtek při tanci. Stopku dostala třeba polka, protože při ní prý dámy měly tendenci ukazovat tyto „vulgární“ části ženského těla...
Zdroje informací:
History.com: Queen of American high society dies
Gothammag.com: What it Was Like to Attend Mrs. Astor's Gilded Age Parties