Nikita Chruščov byl v září 1959 na pracovní cestě v USA, kde se setkal s hollywoodskými hvězdami, ale také s odpůrci jeho režimu.
Studená válka přinesla spoustu neobvyklých momentů na obou stranách barikády. Některé jsou mrazivé, jiné úsměvné, a všechny skládají zajímavou mozaiku doby.
Chruščov v Hollywoodu
V polovině září 1959 dorazil Nikita Sergejevič Chruščov, toho času první tajemník Komunistické strany Sovětského svazu, do Spojených států amerických na delší návštěvu a summit s prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem.
Sovětský vůdce naznačil svým hostitelům touhu vidět Hollywood, a tak byla do programu zařazena také návštěva Los Angeles, kam 19. září dorazil i se svojí třetí manželkou Ninou. Den začal prohlídkou studia Twentieth Century Fox Studios, kde mohli navštívit zákulisí natáčení snímku Kankán (1960) se Shirley MacLaine, která Chruščova pozdravila lámanou ruštinou a pokusila se ho zapojit do improvizovaného tance. Neuspěla.
Neoficiálním průvodcem sovětského vůdce se v ten den stal Frank Sinatra, jehož přítomnost prý u Chruščova vzbuzovala euforii. Setkal se také s dalšími hvězdami jako Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe nebo Gary Cooper.
Žádné pohřbívání
Ne všechno ale šlo v průběhu Chruščovova amerického výletu tak hladce. Průběžně vypouštěl poznámky o nadřazenosti Sovětského svazu, při procházce Manhattanem se prý hádal s kapitalisty a pokřikoval na lidi, kteří protestovali proti jeho režimu.
Když se účastnil zasedání Rady pro světové záležitosti v hotelu Ambassador, dostal se do sporu se starostou Los Angeles Norrisem Poulsonem. Ten reagoval na Chruščovovu slavnou větu, kterou vyslovil na adresu kapitalistických států o tři roky dřív na polské ambasádě v Moskvě: „Pohřbíme vás."
„Nesouhlasíme s vaší často citovanou frází," řekl Poulson. „Vy nebudete pohřbívat nás, my nebudeme pohřbívat vás. Jsme spokojeni s naším způsobem života. Uvědomujeme si jeho nedostatky a neustále se jej snažíme vylepšovat. Budeme-li potřeba, budeme bojovat na život a na smrt, abychom si jej zachovali.“
Chruščov odpověděl: „Žijete v kapitalismu, my žijeme v socialismu. Nechť čas ukáže, který systém je lepší.“ Nebyla to jediná příležitost, při níž mu v USA někdo vytkl tuto větu, podobně reagoval i Spyros P. Skouras, šéf studia Twentieth Century Fox Studios, který byl zarytým antikomunistou. Řekl, že Los Angeles se nikdy příliš nezajímalo o pohřbívání, ale pokud by někdo měl zájem, rád mu vyhoví. Chruščov vzplál a obořil se na něj, že jde o součást kampaně, která ho má vyprovokovat. „Když chcete pokračovat ve zbrojení, v pořádku. Tuto výzvu přijímáme. Rakety jsou na montážní lince. To je nejzávažnější otázka, jde o život nebo smrt, dámy a pánové. Jde o válku a mír,“ hřímal sovětský vůdce.
Bufet místo Disneylandu
Aby toho nebylo málo, krátce po výměně názorů se Skourasem se Chruščov dozvěděl, že mu nebude umožněno navštívit Disneyland. Vládní orgány se obávaly, že davy v zábavním parku by mohly představovat bezpečnostní riziko.
„Říkám, že bych se velmi rád šel podívat do Disneylandu!" vybouchl Chruščov. „Ale oni tvrdí, že nemůžou zaručit mojí bezpečnost. Co tedy musím udělat? Spáchat sebevraždu? Co je to? Vypukla tam epidemie cholery? Máte tam raketomety? Jsem váš host. Pro mě je to nepředstavitelná situace. Nevím, jak to vysvětlím svým lidem."
Frank Sinatra se tehdy naklonil k paní Chruščovové a řekl jí, že je tam odpoledne vezme. Nicméně podle vyjádření jednoho úředníka Ministerstva zahraničí sice ona a její dcery byly v Disneylandu vítány, rozhodly se však zůstat s hlavou rodiny.
Nikita Chruščov si ale z Kalifornie přeci jenom něco pozitivního domů odnesl. Na návštěvě společnosti IBM v San Jose ho prý nezajímaly ani tak počítačové technologie, jako samoobslužní bufet. Po návratu do Moskvy jej tam nechal zavést také.
Zdroje: politico.com, history.com